ДПС призова за обществен натиск за ускоряване на избора на международна фирма, която да проследи финансовите потоци от КТБ. От движението са недоволни, че процесът се бави и настояха той да бъде ускорен.
Наемането на международна разследваща фирма е старо искане на ДПС. С едни от последните законови промени Фондът за гарантиране на влоговете бе задължен да избере такава.
Днес стана ясно, че Фондът планира да проведе обсъждане за търсене на международни кандидати. Шефът на Фонда Радослав Миленков пратил писмо до ДПС в отговор на тяхно запитване. В него той пише, че екип на адвокатски кантори ще търси фирмите, притежаващи необходимия международен опит в разследване на банкови фалити, за да извършат действия по проследяване на активите на КТБ.
„Вече е възложено изготвяне на правен анализ относно предоставяне на информации и разкриване на банкова тайна от временните синдици и разследващите“, пише в писмото. От него става ясно и че предстои да бъдат финализирани условията за ангажимент с въпросните фирми, изпращането им до тях. До седем дни след това фирмите трябва да отговорят с план за действие.
След това Фондът ще направи анализ и класиране на предложенията, събедесване и уточняване на график. Накрая ще е подписването с избрания кандидат, става ясно от писмото на Миленков.
„Много държим това да се случи, защото нещата, които стават преди квестурата, след квестурата и след отнемане на лиценза за КТБ, са доста притеснителни и смятаме, че трябва да бъдат предприети всички възможни мерки масата на състоятелността да бъде такава, каквато е по закон“, каза депутатът Йордан Цонев. Той допълни, че всички действия за вторично източване на активи от КТБ трябва да бъдат пресечени.
Цонев обясни и че в момента се изготвя правен анализ от страна на БНБ и финансовото министерство за това дали определянето на датата на фалита на КТБ има някакво отношение към масата на несъстоятелността. Той допълни, че в кратък срок БНБ и прокуратурата може да решат дали да обжалват датата на обявения фалит.
ДПС обясни и че заради мащабните операции с прехвърляне на активи от страна на Цветан Василев изборът на международна разследваща фирма трябва да стане възможно най-бързо. „Искаме да има обществен натиск върху органите, които трябва да направят това“, призова Цонев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Как дестинациите се адаптират към кризи и климатични промени?
Бюджетът на МВР расте, но повече пари означава ли по-добри резултати?
След Джейлън Браун Филаделфия се цели и в Краля
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Гриша Ганчев: За Левски или добро, или нищо. Литекс ще се върне в елита
НА ЖИВО: Австралия - Египет 1:1 дузпи ще решат спора
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
13 маникюра в екзотични цветове за лято 2026 (Снимки)
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Какво означава, ако често виждате 11:11?
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл