Министърът на отбраната Николай Ненчев обяви, че е взето решение и той ще внесе в Министерския съвет до 30 юни проект за нов многоцелеви самолет за ВВС, а след това ще започне и процедура по неговото придобиване.
Министър Ненчев и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Румен Радев бяха изслушани в парламентарната комисия по отбрана за способностите на военната ни авиация да изпълнява националните и съюзните ни мисии и задачи в близка и в по-далечна перспектива.
Министърът на отбраната обяви, че с наличните ресурси, може да охраняваме въздушното си пространство до средата на следващата година. По думите му е постигнат и консенсус за ремонтирането на няколко МиГ-29, които ще бъдат необходими до придобиването на нов многофункционален самолет, съобщава БТА.В края на този месец ще дойдат експерти от Полша, с които ще бъдат коментирани различни варианти за ремонта на изтребителите. Министърът на отбраната коментира, че положението в авиацията е тревожно, но добави, че има воля да бъдат решени всички въпроси.
Генерал-майор Румен Радев заяви от своя страна, че на обсъжданията днес е изложил цялата тежест на ситуацията във ВВС, какви възможности има да се носи дежурство, както и докога и как да се решават проблемите по него. “Към момента единственият начин ние да сме в състояние да носим това дежурство до средата на следващата година е със самоинициатива и удължаване на ресурса на двигатели на МиГ-29 изцяло с личен състав от ВВС, без това да струва никакви финансови средства на МО”, посочи генералът.
По думите му това е огромна отговорност, която командването на ВВС поема, но отговорността и рискът се носи от летателния и инженерно-техническия състав. "Това нещо си има цена, имаме ясен ангажимент от министъра на отбраната така, както тези летци и инженерно-техническият състав ще поемат своята голяма отговорност, така съответно и МО и държавните институции очакваме, имаме такива гаранции, че ще направят всичко възможно ние да не прекъсваме това дежурство от догодина, посочи Радев.
След срещата стана ясно още, че единственият начин за решаване на проблемите с въздушния суверенитет е незабавно стартиране на проекта за придобиване на нов тип боен самолет.
“Това е изходът и с това и МО, и ръководството на Щаба на отбраната, и Комисията по отбрана се ангажираха в най-кратки срокове - до края на юни т.г., проектът да бъде внесен”, посочи ген. Радев. Той обаче подчерта, че това не означава, че догодина ще имаме самолети.
Изтребителите МиГ-21 няма да бъдат включвани в охраната на въздушното пространство, каза още генерал-майор Румен Радев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим*
Руска атака с "Шахеди" срещу историческия център на Лвов
Недостатъчен контрол прави българите жертва на завишени цени и измами
Ангел Найденов: Чувства се поражение в Иран, но няма признаци, че режимът ще падне
Пример за доброто: Момичета на 10 години върнаха изгубено портмоне
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Високо напрежение! Мъри Стоилов бесен на селекционера на България Сашо Димитров
Флорентино Перес с грандиозен план за Реал Мадрид
Почетино със сериозен намек къде му се работи
Край на драмата! Салах обяви официално напуска ли Ливърпул
ЦСКА плаща поне 1,3 млн. евро на Ботев Пловдив
Левски продава две от големите си звезди
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога