Напрежението между българи и роми в Гърмен през последните дни е в резултат от вътрешна битка в ДПС. Това обяви шефът на вътрешната комисия в парламента и реформатор Атанас Атанасов.
"Конфликтът е с политически привкус преди изборите. Две крила в ДПС се бият", каза депутатът пред bTV. Той обясни, че от едната страна е сегашната кметица Минка Капитанова, а от друга – дългогодишният кмет Ахмед Башев.
Напрежението в Гърмен ескалира в събота и доведе до масов бой между българи и роми. Повод се оказаха дългогодишните кражби от домовете на българите от страна на мургавите им съселяни. При сбиването трима бяха ранени, а осем задържани от полицията.
"Истината трябва да се каже, защото причините не са тези, които се изтъкват. Да не би циганите от вчера да крадат, или незаконните къщи да са от вчера. Истината е друга – там тлее напрежение вътре в ДПС, защото има двама кандидати за кмет", каза днес Атанас Атанасов.
Според него именно битката за гласове води до ескалиране на напрежението. Той не отрече, че за това вина има и бездействието на полицията и призова то да бъде проверено. Но според Атанасов трябва да бъдат изобличени и тези, които предизборно и зад кулисите ескалират подобни конфликти, за да ги използват политически.
"Откакто ДПС започна агресивно да купува гласове в ромските общности, там започнаха да избуяват проблеми", каза още шефът на вътрешната комисия. Той описа и схемата - "от избори на избори там се инвестират едни пари, които преди това се крадат от обръчите от фирми".
"ДПС са отговорни за това положение на ромските общности, защото те ги вкараха в собствената мрежа на зависими хора", каза още депутатът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 май
S&P 500 и Nasdaq затвориха с нови рекорди след възход в технологичния сектор
В бъдеще дълбоките технологии ще определят диетите и персонализираното хранене
Френската Mistral ще внедрява AI в производството чрез сделки с Airbus и BMW
Anthropic изпревари OpenAI като най-високо оценения стартъп за изкуствен интелект
Ретинол за тяло е новият хит в грижата за кожата
Късмет и финансови успехи за 4 зодии в началото на юни
Приеха новия правилник в НС: Без ваканция за депутатите по време на предизоборна кампания
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 29 май
Мачовете по телевизията днес, 29 май
Мондиал 2002: Бразилия надви Германия на финала и спечели пета титла
Фани Щолар
Цецо Найденов се изгаври с Турицов: Успех, Майсторе! Не я мисли онази дузпа…
Ще уволнят ли Христо Янев? ЦСКА влиза във възможен порочен кръг
Дневен хороскоп за 29 май, петък
3 зодии привличат късмет и пари след 1 юни 2026
5 забрани за Черешова задушница
Ендокринолог: Стомахът реагира при проблем с щитовидната жлеза
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
Изберете пеперуда и вижте какъв късмет ви очаква през юни
Няма публична статистика за имотите в "режим на търпимост" във Варна като на Баба Алино, но са хиляди
Списание "Ролинг стоун" за DARA: България има поп звезда, която е по-стойностна от италианските
От началото на годината бензинът е поскъпнал с близо 21%
ООН: Глобалните температури се очаква да достигнат рекордни нива до 2030 г.
С 6,7% намалява броят на пътувалите българи през първото тримесечие на 2026 г.
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Колко висок е Еверест? Измерванията през годините и умишлените корекции
Virgin Galactic връща VSS Unity в небето за подготовка на пилоти
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете