Военният министър Николай Ненчев нарече "истерия" и "разминаване" напрежението, породено около очакваното пристигане на до 14 американски танка у нас и неговата реакция по случая. Той беше изслушан днес от депутатите от комисията по отбрана в парламента. Министърът обясни, че не чувства в себе си вина за напрежението.
То назря след като Америка обяви, че ще разположи танкове в 6 държави от Европа, сред които и България. Тогава министерството на Ненчев обяви официално, че такова искане не е отправено към България.
Днес Ненчев обясни, че въпросът към ведомството му бил ще бъдат ли разполагани US-танкове за постоянно у нас. "На този въпрос отговорих, че такова искане не е постъпвало и до момента няма", каза той.
Министърът обясни и че винаги се е стремял към пълна прозрачност и ще продължи да го прави. "Надявам се, че след днешното заседание още по-ясно и тясно ще съгласуваме всяка позиция, за да няма разминаване и истерия. Защото наистина се създаде едно усещане от страна на обществото, че нещо особено се случва, но повярвайте ми, че не намирам особена вина в себе си", каза Ненчев.
Министърът каза и че няма съмнение, че е уведомен за всички танкове преди те да пристигнат в България. Той отново обясни, че пристигането на американската техника е част от съвместни дейности, които са планирани до края на годината.
Междувременно депутатът от ГЕРБ Валентин Радев обясни, че от изслушването на Ненчев станало ясно, че той още през февруари е уведомил с писмо шефката на парламента Цецка Цачева за предстоящото пристигане на танковете. "Те /б.р.-Министерство на отбраната/ са ги знаели, но министърът, когато е отговарял, не е могъл да знае дали това е изпълнено", каза Радев и допълни: "Нашата забележка беше да има по-голям синхрон и да се обяснява недвусмислено, да покаже документ, ако трябва".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Франция предупреди за сериозни икономически щети заради горските пожари
AstraZeneca надмина очакванията за печалбата и потвърди дългосрочните си цели
Банковото кредитиране у нас отново се ускори през юни
Audi понижи годишната си прогноза след слабо първо полугодие и нисък марж
Доверието на германския бизнес се подобрява по-силно от очакваното през юли
Как електромобилът може да помогне при прекъсване на електрозахранването от мрежата?
Засилват охраната на "Безмер" след среща на Радев със службите
Морската столица празнува 148 години от Освобождението на Варна
Мицин обяви целта си за Европейското
Ас на Тотнъм очаква силна амбиция през новия сезон
ЦСКА обяви големи промени, Величков остана в клуба
Легенда на ЦСКА и Ботев Пд каза какво ще реши сблъсъка между двата отбора
Участник на Мондиал 2026,вкарал на Меси и Аржентина,е при Лудогорец
Манчестър Сити натиска за любимеца на Бербатов
„Докато лятото ни раздели“ или когато една малка лъжа се превърне в голяма любов
6 проблема, които си създаваме, когато споделяме за връзката си
3 лесни гръцки разядки, идеални за делник и празник
Пълнолуние във Водолей на 29 юли: Нови възможности, но и риск от спорове
Любо Киров ни отвежда „Там“ с новия си летен сингъл
10 идеи за уютен дом, които всяка жена ще обикне
Заболявания, които се влошават през лятото
Средиземноморската диета – при кои заболявания е най-подходяща?
Какво са фонтанелите и защо не трябва да ни плашат?
Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Св. Екатерина“
Модерна изолационна камера заработи в Инфекциозната болница
Какво показва цитонамазката?
Ясна е програмата за срещите от четвъртия и петия кръг на Първа лига
НАП и Агенция „Митници“ изненадаха търговците с внезапни проверки в Бургас
Ремонт затвори басейна в „Спортпалас“, където тренират националните отбори
Службите за сигурност: Няма пряка заплаха за България
Варна отбеляза с общоградско честване 148-та годишнина от Освобождението на града (СНИМКИ)