Не може една държава да проявява безотговорност и да очаква европейска солидарност. Отговорността и солидарността вървят ръка за ръка. България вече прояви отговорност, като стриктно спазва европейските правила за прием на търсещи закрила бежанци и сега очаква европейска солидарност. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев пред възпитаници на берлинското училище „Густав Хайнеман“, специализанти в курс по политика, цитиран от прессекретариата на президентството.
По тяхна молба българският президент прие на среща 11 германски ученици, с които обмени мнения по европейски теми и по актуални международни проблеми.Помолен от младите хора да коментира нежеланието на някои държави членки на Европейския съюз да приемат бежанци от конфликтни региони, президентът Росен Плевнелиев припомни, че България е първата държава в ЕС, която стриктно приложи европейските правила и създаде условия за регистрация и за настаняване на потърсили закрила имигранти.
За две години България значително подобри условията за настаняване на бежанци. Беше засилен и контролът по външната граница на ЕС, в резултат на което значително беше облекчен миграционният натиск по българските граници със съседните страни, посочи президентът.
Росен Плевнелиев посочи ситуацията в Европа като „лош пример за кризисен мениджмънт“.
„Европа сега работи за ограничаване на последствията от миграционния натиск, но не и за решаване на проблемите, които доведоха до сегашното положение. Необходим е активен подход – проблемите трябва да се решават веднага, а не да се отлагат“, категоричен беше държавният глава.
По думите на президента, действията за преодоляване на миграционната криза, предприемани от България, не са обвързани с въпроса за членството на страната ни в Шенгенското пространство. „Шенген е технически въпрос. България и Румъния категорично отговарят на всички технически изисквания за членство и трябва да бъдат приети. Продължаващото прилагане на принципа „Да, обаче…“ може да доведе до поредна криза в Европа“, предупреди Росен Плевнелиев.
Президентът запозна младите хора с европейския и с евроатлантическия път на България, както и с мнението си по редица международни проблеми.
„Днес България допринася за стабилността на целия регион, провежда предсказуема и отговорна политика спрямо държавите от Западните Балкани и активно ги подпомага с опита си по пътя на интеграцията им в европейските и евроатлантическите структури“, посочи още Росен Плевнелиев.
Училището „Густав Хайнеман“ в Берлин провежда традиционно обмен на мнения с водещи национални и международни политици. До момента в рамките на програмата възпитаниците на училището са провели срещи с федералния канцлер Ангела Меркел, с канцлера на Германия (1998-2005 г.) Герхард Шрьодер и с бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан.

Русия обучава децата си да водят бъдещите войни
Подготвя се изцяло нов закон за МВР
Възстановяването на Непал от опустошителните наводнения може да струва 1/10 от икономиката му
„Монбат“ отчита лек спад в продажбите за първото полугодие
САЩ ще поемат контрол върху голяма част от венецуелското петролно богатство
ИПИ: Реализираните нощувки през дигитални платформи у нас растат стремглаво
Седмичен таро хороскоп за 31 август – 6 септември 2026 г.
Земетресение с магнитуд 4,7 разтърси Гърция
Белият дом глоби бивш служител за залагания с вътрешна информация
Мечка унищожи 30 кошера и изяде 150 кг мед край Асеновград
"Беше страшно": Очевидци за огнения ад в Созопол, изпепелил ресторант
Трансферен удар: Ливърпул договори звезда на ПСЖ за 123 млн. паунда
Астън Вила счупи трансферния си рекорд за втори път това лято
Турците предупредиха Салах: Ще има проблеми срещу ЦСКА
Веласкес разтърси Левски с думите: Лига Европа ми е все тая
Фабрицио Романо съобщи за трансферна бомба в Англия
Бивш капитан на Левски с голям мач в Унгария
Седмична нумерологична прогноза за 31 август – 6 септември
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
ЦИК ще реши кой да оглави РИК-Варна за президентските избори
Осъдиха Костадинов за дискриминация и проповядване на омраза срещу Паси
Varna Rock Adventure 2026 събра 24 000 евро за деца с тежки заболявания
Вдигнаха въздушната линейка заради пострадал лекар в Банско
Президентът обявява вицето си за изборите следващата седмица
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа