Случаят, при който афганистански имигрант беше застрелян от граничен полицай в района на град Средец през изминалата нощ, не е граничен инцидент, коментира депутатът от РБ Атанас Атанасов, председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в НС.
Според информацията на МВР над 50 мигранти се опитват да преминат граничната бразда. Стига се до стрелба, при която един от тях е убит от рикошет на куршум. Това е първият случай от началото на бежанската криза на застрелян бежанец на границата на ЕС. Заради инцидента премиерът Бойко Борисов спешно напусна заседанието на ЕС в Брюксел, посветено именно на бежанската криза.
Пред БНР Атанасов уточни, че инцидентът не е станал на границата, а много навътре в страната. "Няма никакви данни да е била оказана въоръжена или каквато и да било съпротива, за да се използва оръжие. При тази хипотеза сме в условията на извършено убийство, независимо как ще бъде квалифицирано то от разследващите органи. Тук трябва да се понесе отговорност", категоричен е той.
Заради инцидента депутатът поиска главният секретар на МВР Георги Костов да каже кой ще понесе отговорност.
"Защото този инцидент ще има европейски оттенък. Макар и това да не е станало на границата, има смърт на нелегални имигранти през европейската граница", коментира Атанасов.
Според него най-малко на ниво Гранична полиция трябва да се понесе отговорността.
По думите му от две години има проблеми на българо-турската граница. Това е поредното потвърждение, че който си плати, може да премине през нея. "Българското МВР закъснява много с реформата, там чантаджиите са повече от полицаите и затова няма патрули", убеден е Атанасов.
Според оценката му инцидентът от тази нощ показва неподготвеност на българските полицаи. "Явно обучението го няма, след като бежанците са успели да влязат толкова навътре в страната и след като някой вика и стреля срещу невъоръжени хора", допълни той. По думите му, след като групата е минала през границата и е влязла толкова навътре, те не могат да бъдат преследвани вече като нарушители на границата.
Трябва да се каже истината и да се поеме отговорност, а не да се замазват нещата, отново призова депутатът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Централна емисия
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Байерн празнува титлата с хиляди фенове пред кметството
Левски не го беше правил така срещу ЦСКА от 31 години
Реал Мадрид с победа в Севиля
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации