Според Кънчо Стойчев от "Галъп интернешънъл" това се дължи на ефекта от завършилия преход. Страната в последните години не е така политизирана и наблюдаваме не толкова вялост, колкото една нормализация на кампанията, смята той. Доскоро бяхме свидетели по-скоро на прекомерна активност, допълни социологът.
Влияние според него оказва и съставът на кандидатите за държавен глава. В обществото има нагласа за предрешеност - дали в действителност ще бъде така, е трудно да се каже, но във всички случаи е факт значителна преднина на действащия президент Георги Първанов, обясни той. Това, според Стойчев, е допълнителен фактор, за да изглежда кампанията по-вяла.
Социологът коментира, че досега кандидатите се държат според очакванията. В посланията им няма изненада и това е третият аргумент за известна вялост в предизборната надпревара, посочи той. В отговор на въпрос Кънчо Стойчев каза, че подкрепата на столичния кмет Бойко Борисов за кандидата за президент Неделчо
Беронов не прави Беронов сигурен участник във втория тур. Нещата не стават по този начин - някой да призове своите симпатизанти да отидат да гласуват за друг, и те го правят, каза социологът. Битката между Сидеров и Беронов кой ще отиде на балотаж ще бъде оспорвана, допълни той.
Станислав Стоянов от "Алфа рисърч" отбеляза, че кампанията, поне до момента, не влияе по някакъв начин на намеренията за гласуване и симпатиите към един или друг кандидат, тъй като според изследванията на агенцията от началото на септември няма разлики в подкрепата за кандидат-президентите. Според него досега няма изненади в поведението на претендентите.
Не регистрираме и влияние от подкрепата на Борисов за Неделчо Беронов, каза Станислав Стоянов. Данните показват, че засега продължава да води Георги Първанов, след него е Волен Сидеров, следван от Неделчо Беронов, а четвърти е Георги Марков.
Според изследванията на "Алфа рисърч" хората твърдят, че трудно намират информация за кандидатите за държавен глава, още повече за тези, които не са им много познати, съобщи Стоянов.
Той даде пример с електората на Неделчо Беронов, който се нуждаел от повече информация за претендента. Десните избиратели като цяло се колебаят между Беронов и Георги Марков, а Марков е по-добре познат, обясни социологът. Затова информацията в този случай има голямо значение при определянето на крайното решение за гласуване, допълни той.
Според него една от причините досега кампанията да върви спокойно и да няма сблъсък между кандидатите е, че не е имало директна среща между Първанов и останалите претенденти и до момента действащият президент успява да избегне пряк сблъсък.
Освен това предварителните прогнозни резултати оставят впечатление, че победителят е ясен и от тази гледна точка няма интерес, каза той. В крайна сметка обаче, отбеляза Стоянов, предстоят още две седмици, както и още един дебат по БНТ.
Според Петър Живков от МБМД това, че кампанията тече спокойно и навява чувството, че е мудна и вяла, се дължи на липсата на силно политическо противопоставяне в обществото. Това дава възможност за водене на една по-спокойна кампания от страна на президента, който се радва на добра подкрепа и на
практика няма силно изразен политически опонент, коментира Живков. Освен това, смята той, Първанов се чувства изключително комфортно и спокоен, осигурявайки си отново подкрепата на ДПС. От своя страна обществото не е разделено вече между две сили, каквито в миналото бяха СДС и БСП, в момента
дясното е силно разединено и именно липсата на обединение около единна кандидатура вдясно води и до липса на противопоставяне, е мнението на социолога.
По повод подкрепата на Бойко Борисов за Неделчо Беронов социологът отбеляза, че трябва да се има предвид, че Бойко Борисов събира гласове от най-различни прослойки. Той се радва на популярност сред гневните и недоволните, които гласуват по различен начин на отделните избори, така че не може да се каже
точно какъв ще бъде ефектът, обясни Живков. Според него десният електорат може би ще вземе в последния момент решението си как да гласува, като по-скоро десните избиратели биха отишли до урните, за да предотвратят достигането до балотаж на лидера на "Атака" Волен Сидеров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай слага електромобилите си "на диета", бумът на батериите увеличава обема им
Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Световното може да се окаже голяма победа за футболната дипломация – дори и за Тръмп
ОПЕК+ прие още едно символично повишение на квотата за юли
Рецепта за печени чушки с доматен сос
Момче на 19 години загина в тежка катастрофа край село Борово
Питка с тиквички и сирене по гръцка рецепта
Девет ранени при стрелба близо до базата на Англия в Канзас
Звезда на Парагвай излезе разплакан на носилка
Кристиан Ериксен колабира и пак изправи света на нокти! + ВИДЕО
Мощна селекция! Левски готви нов трансферен удар с национал
ЦСКА със сензационен трансфер
Официално! Огромно разкритие за Любо Пенев
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Литодора – син килим за градината или балкона
10 рецепти за Петрови пости
Кристиан Ериксен отново колабира по време на мач
Набелязаха 25 коли за премахване от варненските улици
Александър Зверев най-после спечели турнир от Големия шлем
Черно море Тича е шампион при 13-годишните
Трагедия! 19-годишен загина в катастрофа
5 от 6 за Кими Антонели във Формула 1
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма