Земеделският министър Десислава Танева обяви, че няма да спре поръчка на джипове за горските администрации.
Обществени поръчки за луксозни джипове с цена около 200 хил.лв. са направили 4 от шесте държавни горски предприятия.
Министърът разясни, че в обхвата им се извършва и ловен туризъм, в който участват и много чуждестранни гости, които идват специално за това в страната и това е един "скъп туризъм".
"Оттам насетне ние като принципал търсим единствено и само резултатите по отношение на управлението на различния вид дейности - изсветляване на сектора, финансов резултат и мерките, които сме взели срещу незаконните дейности в горите", каза министърът, цитирана от БТА.
"Ще видите подобрение във всяка една от позициите. Всичко останало е въпрос на преценка на мениджмънта", коментира земеделският министър.
Танева каза още, че мерките за контрола върху дейностите в горите означават и финансови тежести за операторите в сектора. Така тя коментира протеста на дърводобивните компании срещу реформата.
Днес служители от фирми в района на Самоков се събраха край основния път към столицата и заплашиха да го блокират по-късно през деня. Недоволството е продиктувано от серията мерки, които държавата предприе през последната една година в борбата с незаконния дърводобив и износ на дървен материал.
Освен мораториума от март 2014 г., последните законодателни промени въвеждат задължението фирмите в сектора да поставят GPS-и на всеки камион и видеокамери в цеховете за своя сметка.
От дърводобивните и дървопреработвателните фирми твърдят, че тези промени ще доведат до масов фалит - поне на 50 на сто от компаниите и загуба на хиляди работни места. Според тях мерките няма да сработят срещу мафията в бранша, а само ще оскъпяват излишно продукцията. Само в Община Самоков работещите дърводобивни предприятия са близо 230.
Министърът на земеделието и храните обяви днес началото на благотворителна кампанията на МЗХ в подкрепа на Сдружение "Аутизъм днес" - "Купи жива елхичка, помогни на дете".
Кампанията ще продължи до 15 декември, а чрез горските предприятия в 18 областни центъра на страната ще бъдат разпродадени общо 3000 живи елхички. Цената на всяка е от 25 до 30 лева, а 5 лева от нея ще отидат за каузата - в помощ на децата с аутизъм.
Със събраните средства ще се подпомогнат центровете за деца с аутизъм чрез обучение на квалифицирани педагози и експерти, които да работят с тях.
Миналата година МЗХ е продало общо 7800 живи елхички, а за тази очакванията са още повече, каза министър Танева. Тя посочи, че ведомството има готовност да осигури допълнителни бройки от предвидените за каузата. Министерството на младежта и спорта се включва в кампанията със закупуване на голям брой елхички за всички тотопунктове в страната, обави зам.-министър Нина Найденова.
Живи елхички, в подкрепа на благородната кауза, ще красят всички останали министерства и Министерския съвет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Иран разреши танкери на "братски" Ирак да преминават през Ормузкия проток
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Нотата от Иран разпали остър спор за самолетите на САЩ в България (ВИДЕО)
КНСБ предлага пакет от конкретни социални и икономически мерки срещу инфлацията и кризата
Йотова: Да има повече светлина и надежда в дните ни
Лидерът Левски атакува Добрич с цялата си мощ! + СНИМКА
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
Класическата победа на ЦСКА дойде без класа
Флик за издънката на Реал: Не коментирам други отбори
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Авария спря водата в един район на Варна
Ръст в цените на едро на повечето основни храни, плодове и зеленчуци
Йотова: Да пребъдат вярата в доброто и разбирателството помежду ни
Подадени са над 60 хил. заявления за компенсация за горивата
Агресия на пътя във Варна: Мъж нападна шофьорка, защото спазва правилника ВИДЕО
Кръводарителна акция във Варна днес
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал