Кметовете вече ще са длъжни да съобщават, ако са довели до фалит местната община. Държавата пък може да ги подпомага с безлихвени заеми и в предприемането на оздравителни мерки, които те ще предлагат.
Това предвиждат промени на Закона за публичните финанси, одобрени днес от правителството, които ще бъдат предложени на парламента.
Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че към момента има много задлъжнели общини и даде пример с Велинград, Видин, Сливен.
Просрочените задължения на общини са около 160 млн. лева, а общите задължения са в доста по-голям размер. От вчера Велинград например е със запорирани сметки и не могат да финансират детските градини, училищата, нищо, съобщи министърът, като допълни, че задлъжнялостта на общината е над 20 млн. лева.
Горанов обаче коментира, че не иска да се търси политическа оценка, защото лошо управление има независимо от цвета на кметовете.
По думите му двайсетина общини ще отговорят на критериите за финансово подпомагане от правителството по този механизъм, макар интерес за това да проявявали всички общини.
Държавата може да отпуска заеми до размера на фискалния резерв, но едва ли ще се стигне до такива екстремни обеми, разясни Горанов.
По думите му законът не предвижда таван на заемите и става дума за оперативни решения между местните власти и правителството.
"За съжаление в общия случай говорим за вече изхарчени пари", призна Горанов и допълни, че с парите ще се гарантира нормалното функциониране на местната общност.
Той посочи, че в момента има общини, които не могат да изпълняват функциите си.
Идеята на механизма обаче не е само да реши проблема им, но когато има такъв, живеещите в съответното населено място да го разберат. Досега кметовете не са били задължени да информират Общинския съвет и местната общност, че такъв проблем съществува. Обикновено такива проблеми излизат на бял свят след местни избори, когато всичко е стигнало до такава степен, че на практика общината е пред фалит, допълни министърът.
Оздравителните планове на общините ще се предлагат от самите тях и може да включват вдигане на местни данъци и такси. Централното правителство ще оценява дали плановете са адекватни на проблема, който съществува и ако се приеме, че са адекватни, ще бъдат подкрепяни, обясни още той.
По думите му към момента предоставените безлихвени заеми на местни власти са около 50 млн. лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Commerzbank отхвърли оферата за придобиване от UniCredit като твърде ниска
Активите на инвестиционните фондове у нас растат до близо 7,4 млрд. евро в края на март
Медицинският туризъм - част от икономиката на дълголетието
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Грийн от АЦБ: Не може да сме спокойни, че влиянието на войната в Иран ще бъде временно
"Beyond the Bell" - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Йотова: Модерният град не е небостъргачи и технологии, а сигурно място и за най-уязвимите
ВАС окончателно отмени дерогацията на ТЕЦ "Марица Изток 2"
Обедна емисия
Нидал Алгафари: Къде бяха кметове и началници, когато се лееше омразата към Дара?
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Бруно след рекорда: Щях да съм щастлив и с 19 асистенции
Барса обяви новината, каза дали Ханзи Флик си тръгва от "Камп Ноу"
Звезда на Барса е аут от Световното?
ЦСКА има стока, но няма колектив
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Реал Мадрид с първо лятно попълнение
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Трагедия край Варна: Дете с мотор загина при челен сблъсък
Отличават носителите на Награда „Варна” на 21 май
Спартак продължава борбата за оцеляване в Първа лига
Близо 4000 зрелостници се явят на матура по БЕЛ във Варненско
Варна отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите с безплатен достъп
Варна отбелязва 125 години организирано туристическо движение в града
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак