От 1 януари 2016 г. минималните работни заплати в ЕС варират от 210 евро в България /420 лева/ до 1923 евро в Люксембург /над 3800 лева/, или повече от девет пъти разлика, отчита анализ на Евростат за покупателната способност сред страните-членки на Евросъюза.
България е и на последното място по този показател в ЕС, като зад нас с по-ниски минимални работни заплати на Стария континент са единствено Македония и Албания.
Пред нас с приблизителни стойности на минималната работна заплата са Румъния, Сърбия и Черна гора /по около 250 евро месечно/.
Според европейската статистика страните от ЕС-28 са разделени на три групи. Първата група включва страни с минимални работни заплати под 500 евро на месец: освен изброените България и Румъния тук са включени още Литва, Латвия, Унгария, Чехия, Словакия, Хърватия и Полша, пише БТА.
Втората група се състои от Португалия, Гърция, Малта, Испания и Словения и други, където минималната работна заплата е в размер до 1000 евро на месец.
Третата група е от държави като Франция, Германия Белгия, Дания, Холандия, Великобритания, Ирландия и Люксембург, където минималната работна заплата варира от около 1200 евро във Великобритания - до над 1900 евро в Люксембург.
България и Румъния са и в дъното на прилагането на паритета на покупателна способност /ППС/ в разходите за крайно потребление на домакинствата. По показателя ППС двете страни са с по 445 евро месечно за домакинство, като пред нас с по 500 евро на месец са страни като Македония, Сърбия и Черна гора. С ППС над 500 евро месечно са Латвия, Литва, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия и др.
Най-висока е покупателната способност в Люксембург, Германия, Великобритания, Дания, Холандия, Белгия и Франция, където разходите на домакинствата варират от 1500 - до 1900 евро на месец.
Според Евростат обаче, страните с най-ниски минимални заплати, са склонни да имат и по-ниски нива на цените. И обратно - страните с високи минимални заплати, са склонни да имат високи нива на цените. Анализът отчита, че е заложена тенденция несъответствията в минималните заплати на страните-членки, да бъдат намалени и коригирани от 1:9 - до 1:4 в показателя паритетна покупателна способност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Как войната в Иран засилва търсенето на електромобили
Имотният пазар в Дубай показва първи признаци на забавяне
SOFIX продължава с възстановяването след спада от миналата седмица
БФБЛ обяви победителите в 23-тото издание на Годишните награди за отговорен бизнес
Изглежда Тръмп мигна пръв във войната с Иран - ще бъде ли това повратна точка за конфликта?
Парадоксът на златото: Защо благородните метали поевтиняват въпреки войната и петролния шок?
Гюров: Работим с удължителен бюджет, възможностите ни не са безкрайни
Избори 2026: Нейнски създаде механизъм в МВнР срещу дезинформацията и хибридните заплахи
Расте броят на заразените с морбили деца във Врачанско
Военен самолет с над 100 души се разби в Колумбия
Астролог посочи най-недолюбваните зодии
Шеф на БФС обяви задачата пред България
Черно море с ход за Европа
Суперзвезда в леката атлетика се ожени тайно преди световното + СНИМКИ
Няма кой да спре головата машина на Левски
ВИДЕО: Фиорентина – Интер
Легенда на Германия хваща микрофона
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Нововъведение: Тол системата вече предоставя данни за трафика и времето
Енергото продължава дейностите за опазване на птиците в Североизточна България
Какво време ни очаква във вторник?
За пример: Варненци си организираха "Ленински съботник"
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.