Турските медии проявяват подчертан интерес към учредяването в България на новата партия ДОСТ на Лютфи Местан.
В емисията си на български език турската национална телевизия и радио ТРТ помества подробен репортаж с коментар по темата.
В статия под заглавие "Местан учредява нова партия" се акцентира, че след инцидента със сваления руски самолет, нарушил турското въздушно пространство, Лютфи Местан е защитил интересите на Турция.
"Основателят на ДПС Ахмед Доган обаче заяви, че България, която е член на НАТО, не трябва да взема страна в турско-руския конфликт и УС на ДПС взе решение за отстраняването от партията на Местан, който бе избран за неин лидер през 2013 г. ", посочва радиото.
Отбелязва се, че името на новооснованата от Лютфи Местан партия е "Демократи за отговорност, свобода и толерантност" (ДОСТ).
Движението за права и свободи (ДПС), което бе учредено през 1990 г. е смятано за една от ключовите формации в българската политика. В 240-членния парламент на България ДПС има 36 депутати, коментира медията.
В материал, озаглавен "Българските турци учредяват нова партия" близкият до турското правителство вестник "Стар" отбелязва, че основите на новата партия ДОСТ са били поставени след отстраняването на Лютфи Местан от лидерския пост и изключването му от партията.
Подчертава се, че новата партия е била учредена в София с участието на над 250 души.
"ДОСТ ще бъде една нова партия, която ще споделя общите ценности на партньорите в НАТО и ЕС", отбелязва вестникът.
"Стар" се спира и на позицията, изразена от Местан, че е осъдил анексирането на Крим от Русия. "Ние от партията ДОСТ направихме своя избор. Този избор не е политически. Това не е политически избор между Русия и Турция", казва той, цитиран от вестника.
В България бяха поставени основите на партията ДОСТ, пише изданието "Дюня Бюлтени". То поставя акцент върху изказването на Лютфи Местан, че "партията ще бъде отворена за всички българи, турци, роми, помаци, евреи и дори арменци, които не считат етническите различия за заплаха за националната сигурност, а ги възприемат като ценност".
Посочва се също, че са необходими 2500 подписа за свикването на конгрес на новата партия. Лютфи Местан заяви, че работят много активно за изпълнение на тази задача", посочва изданието.
Силна подкрепа от сънародниците в Турция за Партията ДОСТ. Под това заглавие се отбелязва, че най-значимата подкрепа за новата турска партия в България ДОСТ е заявена от неформалната гражданска организация "Платформа на балканските гьочмени", в която членуват главно репресираните по време на Възродителния процес, бивши затворници в Белене и други граждански сдружения на българските турци.
Сред гостите на учредителното събрание е бил и Неджметтин Хак, който е основател на Турското национално освободително движение през 1985 г.
Сънародниците са заявили подкрепа за партията на Лютфи Местан.
Турските медии отбелязват също, че Местан отново е бил глобен, за това, че на публична изява говори на майчиния си турски език. Това е станало по време на публична изява в петък в град Исперих. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БФБ затвори със спад на индексите в понеделник
Ангела Меркел критикува ЕС, че не говори с Русия, но отказва да води този разговор
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Рецепта за сладко от люти чушки
Икономист: Стотици милиони евро могат да се спестят в бюджета чрез по-строг контрол
Плугчиева: Радев и Йотова търсят партньори, а не да сме срещу някого
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Локо София подчини Славия
Септември с ключова победа в битката за спасение
Добруджа изпадна от Първа лига
Людовика Павани
Спартак Варна удари Монтана, но остава при изпадащите
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване