Депутатите се отказаха от идеята да въведат солени глоби за пренощуване на плажа. Забраната бе приета с промени на второ четене в Закона за Черноморското крайбрежие от регионалната комисия в парламента преди две седмици.
Народните представители обаче останаха зад друга част от предложението - забрана за къмпингуване и паркиране на плажа. Така те единодушно решиха да въведат забрана за къмпинг и паркиране в плажната ивица на 100 метра от морето извън населени места.
Предвидените глоби от 1000 до 10 000 лева за нарушаване на това ограничение отпаднаха. Според министъра на туризма Николина Ангелкова обаче остават глобите, предвидени в административния кодекс - от 5000 до 50 000 лева.
Решението бе взето на фона на протести на природозащитници пред парламента и остри реплики в пленарната зала. Мотивът на депутатите да го одобрят е замърсяването на плажните ивици и нуждата от запазване на природата.
Ангелкова пък обясни пред парламента, че забраната е само стъпка в регулацията на къмпингите.
"Предстои да се въведат нови изисквания за тях - да са с две или три звезди, да има осигурена топла вода и да се гарантират минималните нужди на всеки турист", каза тя.
Вносителят на предложението за забраните, които предизвикаха протестите, Костадин Марков от РБ, сам се отказа от идеята да се глобява и за пренощуване на плажа.
"Да кажем с г-н Миков пием по една ракия на плажа и задремем. Идва един човек и казва, че ни глобяват, но г-н Миков казва, че е бил със затворени очи, но не е спял, а е мислил. Тогава няма да е честно само аз да бъда глобен", обясни мотивите си за оттегляне на "пренощуването" той, признавайки, че забраната не е "изчистена".
Марков обаче бе категоричен, че безконтролното къмпингуване и паркиране в плажните ивици трябва да бъде спряно.
Гласуването на точката бе отложено, за да се чуе и гласът на протестиращите. Техни представители бяха изслушани по време на извънредно заседание на регионалната комисия, но еколозите така и не успяха да убедят депутатите и министъра.
"Не можем да толерираме тоновете боклуци, които остават на плажа", обясни шефът на комисията Найден Зеленогорски.
С промените в закона за Черноморското крайбрежие се въведе и категоризация на плажовете, като част от тях бяха определени като плажове за природосъобразен туризъм. Като такива депутатите записаха в закона "Корал", "Иракли" и " Карадере".
Те няма да могат да се дават под наем и на концесия и на тяхната територия няма да може да се извършва стопанска дейност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
Точка или многоточие ще поставят САЩ в конфликта в Иран?
Световните компании за потребителски стоки са подложени на тест за устойчивост на цените
Ансамбълът ни по художествена гимнастика триумфира със злато в "Крос битките" в Баку
Дара замина за Виена за "Евровизия 2026" (СНИМКИ)
Лесна марината за агнешко месо
Остров Лимнос вече ще бъде свързан с Турция с ферибот
Катастрофата на на Северната тангента: Един загинал и петима ранени в адския сблъсък (+ВИДЕО)
Трябва ли ЦСКА да направи шпалир на Левски?
Тунчев убеден: Головата суша скоро ще приключи
Гръм! Кирил Десподов се завръща в ЦСКА
Илиан Илиев каза какво трябва да подобри Черно море
17 години мъка за Левски стигат: Веласкес и "сините мускетари"
Левски смени ш*биното число на автобуса + СНИМКА
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
Задължителни ястия за Гергьовден
Нумерологична прогноза за 3 май
Ето къде няма да има ток утре във Варна
Варна отказа да инвестира в телевизионна продукция с местни снимки
Видин и Кюстендил с най-голям спад на населението през 2025 г., къде е Варна?
Черно море спечели точка в Кърджали и остана начело на втората четворка
Проф. Огнян Минчев: Комфортното мнозинство крие риск от политическа хегемония
Ето как Путин ще посрещне Деня на победата
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби