Президентът Росен Плевнелиев отново изрази недоволството си от днешното решение на парламента, който отхвърли ветото му върху текстове от Изборния кодекс.
"Народните представители не трябва да ограничават правата на българите и да ги обезкуражават с посланието, че техният глас не е важен и да се опитват да дават права на едни българи и да отнемат права на други. Това е крайно неприемливо и единственото, което мога да направя, като убеден демократ, който вярва, че народът трябва да се овластява, а не да се ограничава, ще сезирам стожера на българската демокрация – Конституционния съд", посочи държавният глава пред журналисти.
"Наложих вето, за да дам шанс на народните представители да разширят правата на българските граждани, а не да ги ограничават. За съжаление това не се случи. Има силни съмнения за противоконституционност, за създаване на предпоставки за неравнопоставеност, като се прави разлика между българите в една определена държава и българите в други страни. Където и да се намират, българските граждани имат право да гласуват удобно и спокойно", категоричен беше президентът, цитиран от своята пресслужба.
"Най-важни са правата на гражданите и спазването на Конституцията. Народните избраници трябва да разширят правата на гражданите, а не да обезкуражават българите в чужбина да гласуват. На последните парламентарни избори рекорден брой наши сънародници в чужбина упражниха правото си на глас“, припомни държавният глава. По повод заявените намерения за промяна на спорните текстове от Изборния кодекс, президентът изрази надежда в Народното събрание да се проведе принципен дебат. "Ще приветствам разговор по същество как да гласуват българите в чужбина, как можем да им помогнем и да надградим техните права", посочи Росен Плевнелиев.
Според него в момента има “нормална демократична процедура”.
"Ако междувременно Народното събрание подобри текстовете и отхвърли всички съмнения за противоконституционност, това би било добър знак. Българите, където и да са по света, могат да очакват демократичната система в България да работи. Когато една институция се опитва да ограничи техните права, друга ще възстанови баланса. Ще се радвам парламентът – с добри решения в бъдеще – да възстанови този баланс, който в момента е нарушен", заяви още държавният глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КНСБ предлага субсидия за храни за хора под прага на бедност и таван на надценките
SOFIX отстъпи с 0,11% до 1244 пункта
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ се увеличават
Експерти: Последните наводнения у нас се обясняват и с климатичните промени
Водещите европейски икономики се движат с различна скорост към климатичните цели
Оставката на Сарафов: Промяна на модела или поредното прегрупиране?
Пловдив става арена на SENSHI 31 Gladiators: Зрелищни сблъсъци на 30 май
Наводнени етажи и пробит покрив в болницата в Янтра след пороите
"Септември" обърна "Янтра" в баража и запази мястото си в Първа лига
СДВР за акция "Хидра": Зад всеки акаунт има дилър, никой да не се мисли за непроследим
Радев с успешна визита в Брюксел: Отблокират 370 млн. евро за България (ВИДЕО)
Легендата Гулит размаза от критики Милан
Смях: Ботев Пловдив ще плаща само 2000 евро за наем на "Колежа"
Драма в баража: Септември обърна Янтра и отново ще играе в Първа лига
Иван Турицов обяви голяма новина свързана с ЦСКА
ЦСКА 1948 с първи трансфер, подписа със защитник
Национал на България мачка в Италия
Ендокринолог: Стомахът реагира при проблем с щитовидната жлеза
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
Изберете пеперуда и вижте какъв късмет ви очаква през юни
Топ 3 на най-горещите двойки от турски сериали
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
Какво се прави на Черешова задушница
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Евростат: България е втора в ЕС по дял на младежи, които нито работят, нито учат
"Уолстрийт джърнъл": Манифестът на папа Лъв за изкуствения интелект
Довечера се задават дъжд и гръмотевици
Нова инициатива "Кошница с грижа" сваля цените на основните храни с над 10%
УМБАЛ "Света Марина"-Варна с отличителен знак за принос към Националната политика за равни възможности
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет