Компетентността и отговорността да издигне национална кандидатура за ръководител на най-престижната световна организация е на българското правителство. Това се казва в позиция на президента Росен Плевнелиев по повод решението на Министерския съвет да издигне Кристалина Георгиева за кандидат за поста генерален секретар на ООН, съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Министерският съвет е направил своя анализ и е преценил шансовете на възможните български кандидатури, с което е запознат и държавният глава. Президентът споделя аргументите на правителството, се посочва в позицията.
След решението на Министерския съвет всички български институции са длъжни в рамките на своята компетентност да работят за успеха на българския кандидат, смята Плевнелиев.
Огромна е отговорността, когато България има шанс да излъчи следващия генерален секретар на ООН. Това е и отговорност към региона на Централна и Източна Европа, се посочва в позицията на държавния глава.
Президентът призовава всички български политици да подходят отговорно към българската кандидатура, да надмогнат партийните си интереси и лични пристрастия и да станат част от усилията на държавата да постигне успех в тази надпревара.
Държавният глава напомня, че крайното решение кой да оглави организацията няма да бъде взето в България, а в рамките на структурите на ООН. По тази причина е много важно да не се впускаме за пореден път в спиралата на взаимни обвинения, а да покажем на света, че можем да сме единни и да работим в една посока, се казва в позицията на държавния глава.
Да издигнеш нов кандидат не е непознато в международната практика. Това, което би било лошо и би навредило на страната ни, е, ако покажем невъзможност да се обединим около важните за България и Европа решения, смята Плевнелиев.
Президентът Плевнелиев оценява много високо свършената работа и положените усилия от г-жа Бокова и пожелава успех както на нея, така и на Кристалина Георгиева.
Нека в оставащите решителни дни да мобилизираме възможностите на българската държава, за да увеличим шансовете си за успех, се казва в позицията.

Великобритания може да се размине с целта за нови жилища с поне 40%
Bloomberg TV Bulgaria излъчва „Тиха революция“ за трансформацията в автомобилната индустрия
ЕК глоби Temu заради липсата на оценка на риска за търговия с опасни стоки
Банка ДСК: Средният размер на потребителските кредити расте с 15% за година
"Сирма Груп Холдинг" увеличава приходите и удвоява печалбата за първото тримесечие
ЕК започва наказателна процедура срещу България заради етикетирането на стоките
Прокуратурата за кмета на Кърджали: Не сме уведомени за разследването
Астрологичен обрат през юни: 5 зодии започват незабравимо приключение
AI и мода: Хуманоидни роботи превзеха подиума в Южна Корея (СНИМКИ)
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Незаконното строителство във Варна, оставката на Сарафов, разпита на кмета на Кърджали
Мъж наръга с нож трима души на гара в Швейцария
Ерол Мюмюн след разпита в МВР: Не съм престъпник и не се крия от никого
Интер хвърля всичко за Палестра, продава Дъмфрис
Дониел Мален за сравненията с Феномена, защо избра Рома и къщата му
Влахович отлага, Юве се насочва към Матета
Надал се натряскал с текила, преди да награби Шакира
Горчив обрат и загуба за Дени Глушкова в Сърбия
Барса и Реал се боричкат за Гвардиол
Любовен хороскоп за юни 2026
5 хита от световните подиуми, които да пренесете в летния си гардероб
Задължителни неща, които се носят на Задушница
Лесно фрикасе с гъби
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
„Таблетът е пасивна игра – там някой ти казва какво да правиш“
Днес: Кинопрожекция за деца със СОП организират във Варна
Кметът Коцев пред ОбС-Варна: Eдно от най-нереформираните звена е именно строителният контрол
Спипаха трима с наркотици по улиците на Варна
Мото шествие във Варна ще почете паметта на загиналия моторист Алекс
Спад на имотните сделки в големите градове: Във Варна е 16%
Нов общински съветник положи клетва във Варна
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера