Парламентарно дежавю за управляващи и опозиция. Мнозинството отново обвини опозицията, че използва парламента за предизборна кампания, а пък ДПС и БСП упрекнаха ГЕРБ в безотговорно поведение.
Въпреки провала на днешното извънредно заседание БПС и ДПС не се отказаха и отново събраха подписи за насрочване на ново.
Този път получиха подкрепа и на депутати от други групи и в крайна сметка 73 народни представители поискаха да се насрочи поредно извънредно заседание в сряда.
Според правилника за работата на Народното събрание и.д. шеф на парламента Димитър Главчев е длъжен да се съобрази с искането им, защото подписите са над 48.
Дали обаче ще има кворум, предстои да разберем. А иначе днес ДПС и БСП прехвърлиха отговорността за проваленото заседание на ГЕРБ.
"Управляващи няма и видяхме, че няма мнозинство, защото основно задължение и отговорност за кворума в парламента е на управляващото мнозинство. Не знам каква логика виждат колегите в това опозицията да е в зала, а мнозинството да го няма", коментира лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Той отново призова за предсрочни парламентарни избори, след които да се формира ново ценностно, хомогенно мнозинство в Народното събрание.
Соцлидерката Корнелия Нинова пък коментира, че ГЕРБ днес са се самоубили ритуално и то три пъти, при трите регистрации в парламента.
Според нея това явно показва страха на управлящите от опозицията, от политически дебати и от истината по теми, по които те са направили фатални грешки.
"Да закриеш Народното събрание в парламентарна република е мракобесие", отсече Нинова.
Тя призова депутатите от мнозинството, ако не проявят здрав разум и не се върнат в пленарна зала, да дарят заплатите, които ще получат по време на ваканцията си.
Червените вече са взели решение всеки в своя изборен район да дари парите, които ще вземе за този период - на социални домове, читалища или пенсионери.
Дневният ред на новото извънредно заседание, което иска опозицията, е от пет точки – отмяна на решението за предизборната ваканция на народните представители, споразумението между Канада и ЕС, което социалистите настояват България да не подписва, промени в Изборния кодекс, в Закона за задълженията и договорите, с които трябва да се намалят лихвите, както и данъчните закони, които вече са приети от парламентарните комисии.
Според Нинова с тях се качват акцизите от следващата година, което означава, че разходите ни ще скочат, но не и приходите.
В отговор на критиките от ГЕРБ обявиха, че всъщност днес са тествали опозицията.
От 38 депутати от ПГ на БСП в зала бяха 33, от ДПС бяха 22, с тези ли хора ще диктуват дневния ред на страната, с укор попита Красимир Велчев от ГЕРБ.
Той отново настоя, че е много по-честно спрямо избирателите по време на кампания депутатите да нямат заседания, за да не харчат пари за служебен транспорт и командировъчни.
Според него именно БСП не иска да харчи от собствения си бюджет за кампания, а използва парламентарната трибуна за агитации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Минният, банковият и технологичният сектор изведоха европейските борси до ръст в сряда
SOFIX се понижи минимално в сряда
Цените на жилищата в София забавят ръста си, купувачи и продавачи преразглеждат поведението си
Мъск загуби делото срещу OpenAI, но Алтман може би изгуби Wall Street
Заплатата и професионално развитие – базови фактори за младите при избор на работодател
Какво спира притока на инвестиции в аутомотив сектора в България?
Бутерки със салам и кашкавал (РЕЦЕПТА)
Мирослав Иванов: Промените в правилника ограничават дебата в парламента
Централна емисия
Божанов: Управляващите ограничават правото на опозицията за контрол
Новата вълна: Защо престъпниците вече не разбиват врати, а профили
Море от фенове изригна на "Васил Левски" за финала между ЦСКА и "Локо" (СНИМКИ)
Топ трансфер! Българин подсили шампион
Лошо за България! УЕФА готви революция
Шок! Баща не пусна желан от Байерн на Мондиал 2026
Лудогорец? Гранд отмъква испански треньор под носа на разградчани
Тъжна вест! Напусна ни огромна легенда, създала големи шампионки
Майкъла отсече: Последен шанс, Левски ни пребиха два пъти
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Българските работещи са най-недоволни в региона
Интензивни валежи и риск от наводнения до 25 май
Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" в България
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната