Президентът Росен Плевнелиев събира Консултативния съвет за национална сигурност, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Да вземе участие е поканен и избраният за президент Румен Радев.
Държавният глава свиква във вторник, 29 ноември, КСНС на основание чл.100, ал. 3 от Конституцията на Република България.
Заседанието ще започне от от 10.00 часа на "Дондуков" 2 и е на тема "Актуалната политическа обстановка в страната и набелязване на мерки за излизане от политическата криза".
"Целта на КСНС е само една – как да намерим решение за запазване на политическата и парламентарна стабилност в държавата", заяви президентът Росен Плевнелиев миналата седмица, след като страната попадна в политическа криза.
Причината за нея стана категоричната победа на президентските избори на независимите Румен Радев и Илияна Йотова, зад които застана БСП и Инициативен комитет. В резултат на това премиерът Бойко Борисов хвърли оставката на правителството.
След гласуваната оставка в парламента на кабинета "Борисов" – Плевнелиев отбеляза, че страната е в политическа криза и Конституцията го задължава да започне консултации с всички парламентарно представени партии преди връчването на мандатите за съставяне на правителство в рамките на 43-то Народно събрание.
През миналата седмица държавният глава проведе среща с ГЕРБ, БСП, Патриотите, ДПС, "Атака", БДЦ и АБВ. При консултациите Плевнелиев посочи, че ще се стреми политическата криза да не прерасне в парламентарна – оставката на правителството да не доведе до оставка на Народното събрание. Президентът каза обаче, че не изключва и този вариант.
Ако се окаже обаче, че нито една от политическите сили не е готова да носи отговорността и няма никакъв възможен формат за съставяне на правителство, на КСНС ще бъде обсъдена датата, на която да се проведат парламентарни избори.
Едва след това президентът ще пристъпи към процедурата за връчване на проучвателен мандат за съставяне на служебно правителство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Прогнозата за приходите на Salesforce разочарова заради опасения от промени, предизвикани от AI
ЕС рискува да попадне в "руски капан" с дебата около преговорите с Кремъл
Пътната мрежа на България е над 20 хил. км и се увеличава с 42 км през миналата година
Исландия изпреварва Швейцария като най-скъпата страна в света
Румен Радев пред Марк Рюте: България има важен принос за сигурността на НАТО
Глобалните продажби на Toyota се понижават за трети пореден месец през април
Благомир Коцев: Институции масово прикриват схемата за "Баба Алино" край Варна
Ветеринар спаси малко лисиче във Велико Търново
В "България сутрин" на 29 май от 09:30 часа: Какво време ни очаква в последните дни на май и началото на юни
Мечка нападна българин в Румъния, опериран е по спешност (ВИДЕО)
Само френска музика: Певицата Александра Панайотова кани публиката на вълнуващо пътешествие
Демерджиев: Ако кметът на Кърджали не е извършил престъпление, няма основание за притеснение
Приеха важни промени в женския волейбол
Левски има нужда от нови, но трябва да харчи умно
Стана ясно кой сменя Йохан Зарко в LCR Honda
4-кратната шампионка Швьонтек разкри кой ще спечели Ролан Гарос
ОФИЦИАЛНО: Черно море се раздели с Панайотов и Панов
Сестри Стоеви смазаха тайландки за четвъртфинал в Сингапур
5 хита от световните подиуми, които да пренесете в летния си гардероб
Задължителни неща, които се носят на Задушница
Лесно фрикасе с гъби
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
„Таблетът е пасивна игра – там някой ти казва какво да правиш“
„Сто милиона години и един ден“ – романът, който спира времето
Три танкера са атакувани с дронове в Черно море
Кранево в очакване на Фестивала на цацата и откриването на летния сезон
Варненски архитект: Градът е болен и трябва да се лекува
Влатко Дробаров също напуска Черно море
Млади фотографи от школа „Дедал“ откриват изложба във Варна
Станкушев: "Незаконният град" в "Баба Алино" вероятно е дело на руската мафия
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut