Още 10 милиона лева за БАН и допълнителни 500 хиляди лева за Софийския университет "Св. Климент Охридски" да бъдат отпуснати от парламента, реши бюджетната комисия, която се сърба на спешно извънредно заседание.
То пък се наложи, защото вчера при гласуването на рамката на бюджета депутатите отхвърлиха предложението за отпускане на 10 млн. лева повече за БАН и на СУ. Предложението за увеличаване на средствата за двете институции беше подкрепено от бюджетната комисия, но не беше отразено коректно в окончателната редакция на доклада за второ четене и днес се стигна до изготвянето на нов доклад.
Така в крайна сметка се оказа, че протестите на учените дадоха резултат.
Първоначалното предложение на финансовото министерство беше, за БАН да отидат 80 милиона лева. Така беше записано и в приетия на първо четене бюджет. При окончателното му приемане, депутатите вероятно ще се съобразят с доклада на бюджетната комисия и ще запишат, че парите за БАН ще бъдат повече.
При приемането на текстове от макрорамката обаче не мина обаче искането на Министерството на културата, представено от шефа на ресорната парламентарна комисия Славчо Атанасов (ПФ) да бъдат отпуснати допълнително 8 милиона лева за дигитализацията на паметниците.
Според Атанасов бюджетът на МК е завишен с 14 милиона лева повече за следващата година, но дефицитът му момента е 11 милиона лева. Останалите 3 милиона пък щели да отидат за училищата на министерството.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) отсече, че с близо 20% е скокът на парите на МК, а такъв ръст на увеличение на бюджета нямат останалите.
"Няма сфера в тази държава, която да не иска още средства, за да се развива, но всичко се случва с ръста на икономиката и допълнителните приходи, след като има такива ще има и ръст, но за всички и балансирано", настоя тя.
Славчо Атанасов пък й отговори, че за ремонта на моста на Колю Фичето в Ловеч са нужни 2 милиона лева и "като падне утре мостът, г-жо Стоянова, ще търсим Вас, а не министерството на културата".
Реформаторите също не успяха да се преборят за искането си в бюджета да се запише и разход от 2 милиона лева за изграждане на мемориален комплекс на жертвите на комунизма на остров Персин, където е бил комунистическия лагер "Белене".
Това стана причина Методи Андреев от ГЕРБ да коментира, че "сега се вижда в мозъците на колко от нас спят петолъчки", защото това е една памет, която досега беше е замитана под килима.
Стоянова обясни, че ако има план сметка и обосновано предложение, което да е мотивирано, такава сума може да бъде отпусната допълнително от правителството, но не и през централния бюджет, защото там не могат да се планират капиталови разходи за паметници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия няма сили да атакува и да поддържа темпото на няколко фронта в Украйна
Как Централна и Източна Европа да задържи еднорозите си, които отлитат на запад?
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Ансамбълът на България грабна бронз в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика
Поверия и забрани на празника на 30 март
Времето тази седмица: Дъжд, сняг и повишена лавинна опасност
Болката ще отмине, срамът ще остане вечно
Ансамбълът ни грабна бронз от Световната купа
Подмладена България ще си вдига самочувствието преди Лигата на нациите с бой над Индонезия
Каратанчева „нахлу“ в основната схема в Богота
Като Сабаленка: И Синер постигна „Слънчев дубъл“
България ще минава през теста „Индонезия“ в топ мача на турнира в Джакарта
Нумерологична прогноза за 30 март
Диетичен хляб с бадемово брашно
Таро карта за 30 март, понеделник
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Честваме паметта на преподобния Йоан Лествичник
Навършват се 82 г. от бомбардировките над София
Половината ваканционни имоти в България отпадат от Airbnb и Booking след 20 май 2026 г.
Наркотиците, които разцепиха „Бийтълс“
Тревогите на унгарската провинция ще решат съдбата на Орбан
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки