Интересни размествания и смени на утвърдени министри на Бойко Борисов се виждат в състава на третия му кабинет. Лиляна Павлова вече не е регионален министър, а министър за европредседателството, Екатерина Захариева не е правосъден, а външен, Цецка Цачева не е шеф на парламента, а правосъден, а министърът на културата в два мандата Вежди Рашдов остава депутат.
Това стана ясно черно на бяло, след като ГЕРБ обявиха официално състава на новото правителство.
Новината бе съобщена по мейл - без официални кадри и без официални изявления от лидерите на партиите в новата коалиция. Опозицията също не пожела да бърза с коментарите преди новите министри да се закълнат.
Някои депутати обаче все пак се решиха да направят коментари на предложения състав.
"Няма промени, има ново правителство с приоритети, което през последните две седмици беше договаряно не от гледна точка на това кой да стане минстър, а да се намерят подходящите хора на подходящите позиции", каза Тома Биков от ГЕРБ.
Той беше категоричен, че преместването на Лиляна Павлова от регионалното министерство в това за европредседателството не е свързано със сканадалите около магистралите в последните дни.
"Лили Павлова е най-успешният регионален министър в целия преход. Тези скандали с магистралите са тактика на БСП - да не говорим за Гергов, да говорим за магистралите. Хвърлят кал във вентилатора и по този начин си мислят, че общественото внимание няма да е насочено към техните проблеми", каза Биков.
Според него решението на Вежди Рашидов да се оттегли от министерския пост е свързано с тежката му болест.
"Той беше 8 години министър на културата, със сигурност не му е детската мечта да изкара 12 години там. Това е много тежка позиция, виждате че има атаки срещу него, които ми приличат на активни мероприятия отвреме навреме", каза още Биков.
Той изрази надежда, че новият вътрешен министър, депутатът от ГЕРБ Валентин Радев, ще бъде посрещнат с доверие от системата, защото той го заслужава. Радев е бивш зам.-министър на отбраната.
Ивелина Василева, която бе екоминистър във втория кабинет на Борисов, не приема драматично смяната й с Нено Димов.
"Не го познавам, но профилът му и биографията показват, че има опит в сферата на опазване на околната среда и опит да се справи с управлението на МОСВ, което е изключително сериозно", каза тя и обяви, че Димов може да очаква съдействие от нея.
Василева, която остава депутат от ГЕРБ, обясни, че ще продължи да работи за опазване на околната среда.
"Не са търсени точни аритметични пропорции при избора на министри, а екип, който да работи", коментира на свой ред съпредседателят на "Обединени патриоти" Волен Сидеров.
"Лидерите на ВМРО и НФСБ стават вицепремиери и това е ясен знак за поемане на отговорност. Застават като гаранция, че ние се ангажираме с цялата отговорност и съзнанието, че участието във властта носи негативи", коментира лидерът на "Атака".
Той обясни, че коалицията с ГЕРБ е била възможната коалиция и вотът на хората.
"Запазваме критичността към ЕС, но реалностите са такива. Не искаме нестабилност, конфронтации, макар че такъв образ ни беше създаван през годините. Сега ще се види, че патриотите сме хора конструктивни, а не обратното", заключи Сидеров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Къде в Европа служителите работят най-много през уикендите?
Разходите за отбрана в Европа предизвикват бум при индустриалните и логистични имоти
Саудитският престолонаследник постига неочаквани победи по време на войната в Иран
Любомир Ноков: Наблюдение на цените по цялата верига няма да направи храните по-евтини
Папа Лъв XIV призова да се попречи на изкуствения интелект да доминира над човека
Ferrari прави скок към несигурната електрическа ера с новия си модел Luce
Обедна емисия
В ерата на AI дигиталните умения са ключови, но те не са всичко
България ускорява вноса на работници от трети страни заради липсата на кадри
Тотнъм се спаси от изпадане благодарение на страстта на Де Дзерби
Чуковете се чудят какво да нравят с Нуно след изпадането
Лудогорец с важна новина за ЦСКА
Иван Турицов се сбогува с ЦСКА
Пеп Гуардиола с ключово обещание към Ман Сити
Скандалът е в миналото: Соле отново ще играе за ЦСКА
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Нумерологична прогноза за юни 2026
Защо поставянето на граници е ключът към здравите връзки
Нумерологична прогноза за 25 май
Печена риба с киноа и салата от карфиол
Млади надежди: Ученици от НУИ „Добри Христов“ показват свои творби на изложба във Варна
Варна става домакин на фестивал за климат и отговорно хранене
Има големи разлики в грамотността между отделните поколения
Иван Иванов се класира за основната схема на Чалънджъра в Кощице
Психолог: Имахме нужда от тази "Бангаранга", имахме нужда от самочувствие
Радев обсъди партньорството със САЩ с висш US дипломат
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?