Конфликтът в Асеновград между роми и българи се пренесе и в парламента. Противопоставянето на жълтите павета стана между ДПС и Обединените патриоти, които взаимно се обвиниха, че са в основата на разделението между етносите.За ДПС агресията на националистите се отразява и на обществото, а пък според патриотите депутатите на Доган са причина ромите да мислят, че имат само права, но не и задължения.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ смята, че последвалото напрежение след инцидента, при който роми биха с камъни и лопати деца спортисти в Асеновград, е знак за състоянието на обществото и заради това било крайно време политиците да погледнат истината в очите и да осигурят "форма на мирно съществуване на нашите деца".
За него най-важното било да се анализират предпоставките, които водят до такъв тип агресия в обществото и модел на поведение, а те били, че се толерират хора на високи нива, които публично демонстрират своята омраза.
Според Карадайъ националистите насаждат омраза, която е на път да създаде проблем на демокрацията в страната ни.
"Пожар не се гаси с бензин, искаме дебат в парламента и в европейския също, не трябва да пропиляваме шанса си и да пренебрегваме една уникална форма, получила признание, а именно българският етнически модел", коментира той.
Лидерът на ДПС упрекна лично вицепремиера Валери Симеонов, че си е позволил да определя инцидента в Асеновград като етническо противопоставяне и така отново да разделя обществото.
"Да не забравяме, че наказателната отговорност е лична и да се внушава виновност на цели етнически групи заради един провинил се е крайно опасно", предупреди той.
Милен Михов от Обединени патриоти обаче пък отвърна на удара на Карадайъ със същите упреци.
"Ромите в махалата показаха, че нямат страх от закона и за тях важат единствено племенните правила на техния род, а това е заради водената от години политика, че те имат правата на всички останали, но и не задълженията, виновникът за това е псевдолибералната политическа формация ДПС, същите, в чиито джобове потекоха милиони левове от грандови схеми и усвоиха милиони левове по ромски програми", скочи той.
Според него политиците от ДПС са псевдозащитници на човешките права, които "плюят" България в Европа и използват на изборите хората в гетата. Така че те били в основата на това законът на гетото да се постава над закона на държавата.
"Ще положим всички усилия, за да има ред в цялата страна, държавата трябва да предприеме мерки за събарянето на незаконните ромски постройки, да демонстрира твърда решителност, че всички български граждани имат еднакви права, но и задължения", отсече патриотът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Иран струва 25 млрд. долара на бизнеса по света и разходите не спират да растат
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Commerzbank отхвърли оферата за придобиване от UniCredit като твърде ниска
Активите на инвестиционните фондове у нас растат до близо 7,4 млрд. евро в края на март
Медицинският туризъм - част от икономиката на дълголетието
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
До морето само за 50 минути: "България Еър" възобновява сезонните полети между София и Бургас
"Beyond the Bell" - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Йотова: Модерният град не е небостъргачи и технологии, а сигурно място и за най-уязвимите
ВАС окончателно отмени дерогацията на ТЕЦ "Марица Изток 2"
Обедна емисия
Нидал Алгафари: Къде бяха кметове и началници, когато се лееше омразата към Дара?
Бруно след рекорда: Щях да съм щастлив и с 19 асистенции
Барса обяви новината, каза дали Ханзи Флик си тръгва от "Камп Ноу"
Звезда на Барса е аут от Световното?
ЦСКА има стока, но няма колектив
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Реал Мадрид с първо лятно попълнение
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Трагедия край Варна: Дете с мотор загина при челен сблъсък
Отличават носителите на Награда „Варна” на 21 май
Спартак продължава борбата за оцеляване в Първа лига
Близо 4000 зрелостници се явят на матура по БЕЛ във Варненско
Варна отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите с безплатен достъп
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак