Премиерът Бойко Борисов свика във вторник среща за решаване на проблемите, които възникнаха около защитена зона "Комплекс Калиакра", обяви самият той по време на среща с кметовете на Каварна, Балчик и Шабла, с представители на инициативния комитет "Да спасим Добруджа" и министъра на околната среда Нено Димов.
В преговори между различните страни в казуса около "Комплекс Калиакра" може да се намери решение, което да защити интересите и на данъкоплатците, и на собственици на имоти, попадащи в забранителното решение по "Натура 2000" на Съда на Европейския съюз, посочи министър-председателят.
"Ние сме осъдени, не става въпрос сега да приемаме нещо. Ние сме осъдени и след като сме осъдени, а процесът е започнал в далечната 2006, да търсим кой е подписал през времето е безсмислено. Сега сме изправени пред тази хипотеза. Със сигурност ще се наложи да се плаща и да се компенсира. Това имаме да решаваме“, каза Борисов.
Борисов подчерта, че на срещата във вторник са поканени представители на инициативния комитет и екоорганизации. Премиерът посочи, че по проблема трябва да се вземе решение, което да не увреди на ничий интерес. "Трябва да намерим решение, със сигурност ще се наложи да се плаща или компенсира", обясни Борисов. "Ние сега седим пред вас, червим се, вие блокирате улици, пазейки си своя интерес и ние трябва да вземе едно решение, което на днешната среща се опитваме да е такова, че да не увредим ничии интереси – и на тези данъкоплатци, заради, които трябва да дадем толкова пари и съответно вие като стопани на имотите си. Това е целта на срещата“, посочи премиерът.
Премиерът каза още, че ако се наложи, планът ще се гледа имот по имот, нива по нива. По-добре е да дадем парите на хората, отколкото да плащаме глоба, заяви министър-председателят.
Той допълни, че ще продължи да се търси съдействие от Европейската комисия и ще бъде отправена покана към комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела да посети района, за да види на място цялата ситуация и да се увери, че "ние по никакъв начин не сме съсипали природата".
От своя страна пък министърът на околната среда Нено Димов обясни, че заповедта за защитената зона не обхваща акваторията на морето. Той допълни, че заповедта е за територия около 22 кв.км, от които 7600 декара са частни земи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Търговският дефицит на САЩ се е увеличил по-слабо от очакваното през февруари
"Иновейшън Кепитъл ІІ" ще финансира иновативни стартъпи с 32,17 млн. евро публичен ресурс
Броят на седмичните молби за помощи при безработица в САЩ намалява
Къмпинг туризмът в България расте с над 8% през 2025 г.
Пивоварите увеличават инвестициите си до 45 млн. евро през миналата година
Украйна е изстреляла поне два пъти повече дронове от Русия през март
Задържаха 24-годишен мъж в Кубрат за купуване на гласове
Рецепта за агнешко със спанак за Великден
След инфаркта: Мирча Луческу вече не е селекционер на Румъния
Милиони на "Герена"? Световен IT гигант излезе с позиция за Левски
Ето кои са печелившите в играта „Супер Марио Галактика: Филмът“
Голямо име в Испания призова: Махнете Кабаков от съдийството!
Слот плаши Манчестър Сити с... Галатасарай
Барса натиска играчите си да учат каталонски?
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Питка за Цветница
25 знака, че вселената иска да бъдете с определен партньор
НСИ започва анкета, за да разбере как живеят хората във варненско
България ще пази киноподобните бозайници в Черно море с брошури
Гюров: Времената с тефтери с имена, пачки с пари и гласуващи под строи хора са приключили
Адемов ще открие Дневен център за деца с аутизъм във Варна
ЦИК пусна мобилно приложение за проверка на протоколите в СИК
Над 2 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани при пролетната кампания във Варна
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км