Държавният глава Румен Радев ще свика на 9 октомври 2017 г. заседание на Консултативния съвет за национална сигурност.
Създаването на работещ модел за борба с корупцията ще бъде дискутирано на втория КСНС под председателството на президента Радев, уточниха от пресцентъра на "Дондуков" 2.
В края на юни той обяви, че иска да се създаде екип от прокурори, спецагенти и разследващи полицаи и този независим антикорупционен орган да дисциплинира политическата класа.
Според него това би била истинска съдебна реформа.
"Тези хора, събрани в един екип с достатъчно правомощия, с големи заплати, да разровят всички крупни съмнителни обществени поръчки, да гледат много внимателно това, което в момента се случва", поясни президентът.
Междувременно правосъдното министерство пусна за обсъждане проект на антикорупционен закон, в който е предвидена изрична възможност органите на антикорупционната комисия да използват специални разузнавателни средства.
Единният независим антикорупционен орган - Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, ще проверява декларациите за имоти и интереси, и за несъвместимост на лицата, заемащи висши публични длъжности. При установено несъответствие в размер над 5 000 лв. ще изпраща материалите на НАП, а при несъответствие над 20 000 лв. ще образува проверка на цялото имущественото състояние на лицата. Ако в резултата от тази проверка се установи несъответствие от над 150 000 лв. между имуществото и нетния доход на проверявания ще се предяви иск пред съда за отнемане на незаконно придобито имущество. При постановена конфискация, 30% от стойността на отнетото ще се предоставя за социални цели.
Новата антикорупционна комисия се изгражда на основата на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Предлага се в нея да се влеят Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, звеното от Сметната палата, свързано с дейността по отменения Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, както и съответната специализирана дирекция от ДАНС за противодействие на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.
БСП пък представи алтернативен проект на антикорупционен закон, в който се предвижда председателят на агенцията, която ще се бори с корупцията по високите етажи на властта, да бъде назначаван с указ от президента за мандат от 5 години.
В мотивите е записано, че демократичната легитимност и обединяващата функция на държавния глава ще гарантират, че агенция "Антикорупция" няма да бъде "подчинена" на една или няколко партии.
Предвижда се един председател да може да бъде избиран за не повече от два последователни мандата, т.е. да заема длъжността за не повече от 10 години. Предложението на социалистите е парламентът да избира с квалифицирано мнозинство от 160 депутати трима зам.-председатели на агенцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Broadcom сигнализира за ограничения в доставките, включително в капацитета на TSMC
UBS Global понижи рейтингите на акциите в еврозоната и Индия на фона на петролния шок
Иран изстреля залпове от ракети срещу Израел въпреки опитите на Тръмп за деескалация
Инфлацията в Япония се забавя под целта на централната банка за първи път от 2022 г.
Правителството пласира двугодишни ДЦК за още 150 млн. евро
Петролът поскъпва заради опасения, че напрежението в Близкия изток може да ескалира*
Мавровски, БАБХ: В магазините се предлага негодно месо, в Ихтиман има екологична катастрофа
Обявиха как се кандидатства за помощта от 20 евро заради цените на горивата
Жена легна пред влак между Дулово и Исперих, състоянието ѝ е тежко
Продажбите на електромобили в Европа растат заради скъпите горива
Откриха 1 кг кокаин при акцията на ГДБОП срещу фалшивото евро
Критиките започнаха: Фенове на ЦСКА скочиха на Янев
Фен на ЦСКА с голямо дарение към клуба
Зеки Челик напуска Рома
Начертаха мрачно бъдеще: Играта на ЦСКА не вдъхва доверие
Синя магия: Левски почти се изплати към държавата
Ивайло Чочев влезе в елитен клуб
3 важни поверия за Благовещение
„Дневникът на Големия лош вълк“ от Бен Милър
Заповядайте на спектакъла на Театър „София“ – „Херкулес vs Авгий“ на 27 март
Пайети и минимализъм от Miu Miu за есен-зима 2026-2027 (+Снимки)
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
ИПБ: 30% от жертвите на пътя умират в дървета, стълбове и мантинели
Денков: Искаме Радев да каже кои са лицата на корупцията и как ще я преборим
Задържаха осем мъже във Варна, всичките - стари познайници на полицията
Какви са цените на горивата във Варна?
Изтича срокът за заявления за гласуване в чужбина за изборите на 19 април
Преди 825 години Цар Калоян освобождава Варна
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“