Да купуваме нови военни играчки, при положение, че там има много сериозни проблеми в екипа на хората, които ще управляват тези нови самолети и въобще никаква гаранция няма, че някой ще се качи на тези самолети, по-добре да не правим тези излишни рискове, защото са прекалено скъпи. Това заявява вицепремиерът Валери Симеонов на заседанието на Министерски съвет на 30 октомври, става ясно от стенограмата на правителственото заседание.
"Aпелирам да не се подкрепя бюджетът на Министерството на отбраната в тази му част, в която заделяме едни 230 милиона годишно за закупуване на нови самолети", посочва той.
"Наясно съм с изискванията като членове на НАТО, че трябва да развиваме и авиация, но мисля, че можем да си позволим това да започне в един малко по-късен етап, още повече, че в момента, както виждаме, и да вземем нови самолети, няма кой да ги кара", коментира вицепремиерът.
"Към настоящия момент, специално аз лично, господин Борисов, се чувствам леко неразположен да гласувам точно това перо. Днес съм неразположен и няма да го гласувам това перо за бюджета на отбраната", заявява Валери Симеонов.
"Нещо подобно е и въпросът с фрегатите, въпрос, който също би трябвало, според мен, да бъде по-сериозно обсъден – дали са нужни тези големи разходи, защото самолети и фрегати са още 400 милиона, а в това време хората, които са по места, тук гледам моите колеги, които ден след ден, съвещание след съвещание, се оплакват, че като се започне от борсите и се мине през социалните работници и медицински сестри, и какви ли още не, всъщност се гърчат около нивото на минимална работна заплата, контролират и ще внасят приходи", пояснява вицепремиерът.
"Нали така, господин Горанов? Даже аз се учудвам, че вие не поискахте повишение, например, на заплатите на митничарите, които са основният фактор за увеличаване на приходите, защото, подложени на сериозни изкушения, все пак трябва държавата да е зад тях, включително и финансово", се обръща той към финансовия министър Владислав Горанов.
"За днес съм неразположен, но като цяло ще подкрепя бюджета. Въпреки че съм неразположен, като цяло ще го подкрепя, защото е добър и защото дава много сериозни перспективи за развитието, най-вече на икономиката", казва още Валери Симеонов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС все още не може да намери решение за своите фискални правила
Последната усмивка на Виктор Орбан преди изборите?
Кадър на деня за 11 април
Големите банки в САЩ навлизат в сезона на отчетите с повече несигурност
Петзвезден хотел в Пакистан посреща делегациите от САЩ и Иран
Microsoft се отдръпва от премахването на въглерод от атмосферата
Централна прогноза
Не се очаква спад в цените на имотите в София и Пловдив, заяви експерт
Яйчена разядка със сирене и майонеза
Трифонов: Депутат от ПП-ДБ ме сравни с вампир и ми пожела кол в сърцето
Каляри докосва спасението си след бой в Сардиния
Феновете на Левски с голяма новина за дербито с ЦСКА
Вили Вуцов изрева: Лъжец! Пинокио! Малоумна работа!
Анастасия Калева се класира за финала на Световната купа в Ташкент
Лаутаро Мартинес е аут от Интер
Борнемут шокира Арсенал в Лондон
Рецепти за дроб сарма
Дневен хороскоп за 12 април, неделя
Задължителни ястия за Великден
Седмична нумерологична прогноза за 13 – 19 април
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Калфин: Стратегията на Иран е да нанесе максимални щети на целия свят
Доналд Тръмп с важна информация за Ормузкия проток
Черно море спечели турнира Трявна къп
Испанско издание обяви Стоичков за №1 в България за всички времена
Мирните преговори между Съединените щати и Иран започнаха
Румънка шофира със 176 км/ч заради козунак
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера