Балканите могат да бъдат консолидирани на принципа на заедността, толерантността и солидарността по пътя към членство в ЕС. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в рамките на провеждащата се в София конференция на балканските либерали на тема "Западните Балкани - неразделна част от Обединена Европа". Домакин на форума е ДПС. На конференцията е било изразено безпокойство по отношение на засилващата се вълна на национализъм и радикализъм в Европа.
"Моделът, който предлага правителството на България, не е моделът за консолидация на Балканите. Балканите не можем да се консолидираме чрез национализми, шовинизми, радикализми", заяви Карадайъ, цитиран от БТА.
Според него балканският национализъм е малко по-опасен от европейския.
Карадайъ посочи, че е важно да се обмени опитът на България за мирния преход от тоталитарна система към демокрация с опита на другите балкански страни.
На конференцията ще бъде обсъден и въпросът за отношенията ЕС-Турция.
"Нашата позиция е, че демократичните процеси в Турция трябва да продължат и продължаване на преговорите за членство на Турция е част от демократичните процеси“, каза лидерът на ДПС.
По думите му референдумът в Турция е показал, че турското общество е разделено на две равни половини.
"Тази половина, която споделя кемалистките, демократичните, европейските ценности, трябва да бъде подкрепена“, посочи Карадайъ.
"Като съседна държава на Турция, а и другите балкански страни, имаме интерес за съсед да имаме една демократична Турция, а защо не и член на ЕС“ каза той.
Попитан за предстоящия вот на недоверие към българското правителство, Карадайъ заяви, че власт, в която участват националисти, вреди на държавата.
Дните на национализма са свършили, те нямат бъдеще, посочи Греъм Уотсън, член на Европейския икономически и социален комитет.
България и Румъния отговарят на критериите за влизане в Шенген и трябва да бъдат приети без протакане, смята Ханс ван Баален, председател на партия АЛДЕ.
Същото важи и за Еврозоната, България е готова да влезе в Еврозоната, нека не протакаме повече, каза той. Според него страните от Западните Балкани трябва да влязат в ЕС.
"Наше задължение като либерали е да упражним натиск за приемане на страните от Западните Балкани в ЕС, каза Калин Попеску-Таричану", председател на Сената на Румъния.
В конференцията участват лидери на либерални партии от Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Румъния, Сърбия и Словения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
Акция на седмицата: „Спиди“ АД
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Сняг на прохода Шипка - движение при зимни условия
БАБХ ще унищожи почти 6 тона храни с изтекъл срок и нарушения в Димитровград
МТСП сигнализира за схеми за гласове и следи изборната честност
Смърт след бой между две компании в Слънчев бряг
Последен шанс: 5% данъчна отстъпка до 31 март 2026
Мечта за Байерн: Ето какво поискаха от Кейн
Стилияна Николова е №1 в София
Стоичков към Балъков: Добре дошъл в клуба, приятелю! + СНИМКИ
Факторът Васил! Босна има най-добрият вратар дузпаджия
На юбилея си: Балъков разкри какво води към успеха + ВИДЕО
Италия не можа да стигне в Босна заради сняг
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Хасан Адемов: Важното е ефектите на кризата да не ударят по джоба на българските граждани
Мюзикълът „Footloose“ гостува днес във Варна
Русия с провокация: Планира да спре износа на бензин
Гюров: Искаме да спрем поскъпването за българските потребители
Янкулов: Няма абсолютно никакъв проблем с легитимността на Гюров
48 годишен мъж от Св. Влас почина след сбиване в Слънчев бряг
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите