След петчасови дебати депутатите приеха и на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване /ДОО/ за 2018 г.
Очаквано от БСП и ДПС не останаха доволни от него и предложиха да се заложат повече средства за по-високи пенсии и обезщетение при майчинство. От левицата настояваха и за увеличаване на максималния осигурителен доход от 2600 лева на 3300 лева, което бе отхвърлено.
Рамката на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 година би приета в размер на 11, 067 млрд. Лева. От тях 9 455 млрд. лева са предвидени за пенсии.
В бюджета е заложено увеличение на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1 процент. Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст, както и социалната пенсия за старост се увеличават от 1 юли догодина с 3,8 на сто по швейцарското правило.
От 1 януари минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст ще се повиши до 200 лв., а от 1 юли става 207,60 лв.
Повишават се изискуемите възраст и осигурителен стаж при пенсиониране за всички категории труд. От 1 януари 2018 г. процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула се увеличава от 1,126 на 1,169.
От следващата година се повишава и минималната работна заплата от 460 на 510 лева. Увеличението на минималните осигурителни прагове за 2018 г. Е с 3,9 на сто. Запазва се размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица от 2 600 лв.
Обезщетението за майките, които отглеждат малко дете през втората година се променя от 340 лева на 380 лева.
Увеличава се и минималният дневен размер на обезщетението за безработица от 7,20 лв. на 9 лв. и се определя дневен максимален размер - 74,29 лв. Променят се и изискванията за право на парично обезщетение за безработица - внесени и дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца от последните 18 месеца.
Минималният осигурителен доход за земеделските производители се увеличава от 300 на 350 лева. Предложението на управляващите бе увеличението да бъде 480 лева, но в крайна сметка бе прието това на БСП за 350 лева. Увеличението на минималния осигурителен доход за земеделските производители срещна отпора на ДПС, които искаха то да бъде 330 лева.
От левицата поискаха да се заложат повече пари за пенсии и обезщетение при майчинство и безработица.
"Уязвимите социални групи не намират закрила в този бюджет. Няма и сериозни стъпки за увеличаването на приходите в бюджета на ДОО", настоя червеният Георги Гьоков.
ДПС пък предложи увеличение на пенсиите с 5,2%, а не с предвиденото 3,8%, което ще коства 167 млн. повече. Хасан Адемов от движението пресметна и че 3 200 000 са заетите лица, но осигурените са само около 2 700 000 и така на практика много приходи не фигурират в бюджета на ДОО.
Ирена Димова от ГЕРБ обаче контрира, че в бюджета няма популизми, а от опозицията не обясняват откъде ще дойдат средствата за това увеличение на пенсиите.
Социалистите настояха и максималният осигурителен праг да се вдигне от 2600 лева на 3300 лева, тъй като така се облагодетелствали по-богатите. Като аргумент от БСП дадоха пример с депутатите, които взимат над 3000 лева, но се осигуряват на максималния праг.
"Не мотивираме хората да се осигуряват на реалните си доходи. Честно ли е депутатите, които взимат повече от 3000 лева, да се осигуряват на този праг? Това означава, че ние имаме по-малка осигурителна тежест", каза Драгомир Стойнев.
В отговор социалният министър Бисер Петков обясни, че максималният осигурителен доход е регулатор на максималната пенсия, която в момента е 910 лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Днес е Йордановден - традициите и имениците на Богоявление
Облачен и ветровит вторник с температури до 16 градуса
Хороскоп за всички зодии за 6 януари: Добри новини за Телците и Девите
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Сасуоло – Ювентус
Лече – Рома
Ужас за Сити. Важен защитник счупи крак
Детелините върнаха Мартин О'Нийл след неуспешния експеримент
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Нумерологична прогноза за 6 януари
6 януари – Честит имен ден на Йордан и Йорданка!
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията