Българите посрещат 2018 г. с исторически рекорд по оптимизъм. 55 на сто от хората у нас очакват следващата година да е по-добра и една 9% смятат, че ще е по-лоша, показват резултатите от социологическо проучване на "Алфа рисърч".
"Подобна е била ситуацията единствено през 1998, една година след Виденовата зима, но тогава, след кризата от 96-та, и страховете са били двойно повече", анализират социолозите.
Данните им сочат и още една рязка промяна в мнението на традиционно скептичния българин - за първи път от 1998 г. положителните оценки за отминаващата година започват да доминират над отрицателните.
26% от хората смятат, че изтичащата година е била по-добра, 17% -по-лоша, 57% - същата. Макар на пръв поглед това обръщане да изглежда "малко", от "Алфа рисърч" припомнят, че през почти целия 20 годишен период от 1998 година до днес негативните оценки са били от два до пет пъти повече от позитивните.
В основата на новия оптимизъм на българите стои икономическото оживление, спадът на безработицата и създаването на добре платени работни места, изискващи високообразована и квалифицирана работна сила, показва проучването.
Според данните 41% от висшистите оценяват отминаващата година като по-добра, срещу едва 12% - по-лоша. Единствената група, в която песимизмът доминира, са хората с основно образование, с ниска квалификация или без такава.
Това, според социолозите, показва "увеличаващата се роля на адекватното образование и приноса на технологичните инвестиции за индивидуалния просперитет и общия икономически ръст".
С повишаването на личното материално и финансово състояние, и особено, със създаването на "анклави" като София, Пловдив, Варна, Бургас, където са концентрирани значителен брой високоплатени специалисти, започва да се променят и очакванията и изискванията към местното и централно управление, показва проучването.
Ако средно за страната, 55% от хората твърдят, че се нуждаят от по-високи доходи, 29% -от по-добра среда за живот в тяхното населено място и 12% - от по-добри закони и управление, то в столицата и големите градове делът на хората, настояващи за по-високи доходи (41%), е на практика изравнен, с тези, настояващи за по-качествена среда (39%).
Социолозите прогнозират, че ако плавният ръст на доходите и концентрацията на високотехнологичните производства в няколко региона продължи и през следващата година, все по-осезателно и в по-широк мащаб ще започнат да се променят очакванията и изискванията към управляващите.
Според тях тепърва ще расте вниманието и натискът за по-добра среда на живот и публични услуги в големите градове, а оттам фокусът ще се премества и към качеството на самото управление.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на Estée Lauder надвиха прогнозите, докато възстановяването набира скорост
Anthropic готви право на „суперглас“ за основателите преди IPO-то
Чуждите инвестиции в България растат с над 643% за шест месеца
Близо 50 хил. земеделци ще се възползват от отпуснати заради Иран 170 млн. евро
Carlsberg отчита слаб растеж на продажбите въпреки увеличението при безалкохолните напитки
Инвеститорите увеличават печалбите си със залога, че Украйна не губи войната
1500 декара гора горят във Врачанско, военен "Кугър" се включи в битката с огъня
Стоянов: Няма пряка заплаха от Иран за националната ни сигурност
Терзиев: Чуждата фасада не е платно, затягаме контрола срещу драсканиците
Бакшиш за робот? Машините в САЩ вече искат допълнително плащане
Шакира осигури над $1 млн. за пострадалите от земетресението в Колумбия
Обедна емисия
Юве взима още един вратар
Пио Еспозито и Интер се разбраха за новия договор
Имобиле обяви наследника си и добави: Италианският футбол изостава
Лукаку нападна Наполи: Това беше най-лошата година в живота ми!
Моуриньо с голямо разкритие за Винисиус
Рома се подсили с талант от Порто
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
„Последен шанс“ от Ема Пинятиело
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
„Александровска“ е първият център на Балканите с европейски сертификат за тераностика
Автомобил се заби в стена във варненското село Искър, 18-годишният шофьор е с травма на главата
Асен Василев: Радев ни вкара във войната само за два месеца
БАБХ затвори три заведения в Тузлата заради използване на непроверена вода
Черно море привлече Иван Тасев
Полицията: Собствениците на унищожения аква парк във Варна все още не са подали информация
От Варненската асоциация на туроператорите: Българите пътуват повече, Турция и Гърция остават предпочитани