ГЕРБ склони да предложи актуализация на бюджета на Здравната каса за догодина и да отмени параграфа, с който се въведе мораториум върху иновативни лекарства, купувани от НЗОК. Единственото условие на управляващите е всички партии в парламента да са съгласни с това.
Решението бе обявено в позиция на зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов, изпратена до медиите.
Тя идва няколко часа след като лидерката на БСП Корнелия Нинова съобщи, че е поискала от премиера Бойко Борисов отпадането на спорния параграф. За това настояват и онкоболни, организации на болните от рак и протестиращи срещу новия текст.
Той бе атакуван и от президента Румен Радев, който наложи вето. То обаче бе отхвърлено от депутатите на мнозинството в края на миналата седмица. Държавният глава обвини управляващите, че са загубили човешкия си облик, а премиерът Борисов отвърна, че е готов да преразгледа мораториума.
В същото време вчера здравният министър Кирил Ананиев обяви, че ще бъде създадена комисия, която да решава кой да бъде лекуван с лекарствата под мораториум.
"В днешния ден проведох серия от разговори с председателите на всички парламентарни групи, с премиера Бойко Борисов и с министрите на здравеопазването и на финансите Кирил Ананиев и Владислав Горанов. Целта на разговорите беше да се неутрализират всички възможни спекулации, че български пациенти могат да бъдат оставени без лечение или лекарства", обяви Цветанов в позицията си.
Той съобщи, че Ананиев вече е готов с всички заповеди за създаването на 6 комисии, както и с правилник за работата им.
"По този начин вече е създадена цялата нормативна среда за работата на комисиите далеч преди края на годината. Затова изказвам благодарността на ПГ на ГЕРБ за организацията и готовността на здравния министър Кирил Ананиев и екипа му", пише Цветанов.
Въпреки това, за да сложи край на спекулациите, че онкоболни остават без лечение, ГЕРБ ще предложи на утрешния Председателски съвет в парламента отмяна на Параграф 6 от Закона за бюджета на НЗОК.
"От ГЕРБ ще подкрепим предложението единствено при постигането на пълен политически консенсус от всички парламентарни групи и председателите им", обяви Цветанов.
Той обясни, че вече е консултирал промяната с всички институции и ресорни парламентарни комисии, които дават подкрепата си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Опасенията на Фед за инфлацията развали настроенията на Wall Street
Украйна нанесе рекорден брой удари по руски рафинерии, влошаващи кризата за горива
Кадър на деня за 28 август
Икономист: Новият механизъм за определяне на минималната заплата е предвидим
Големите букинг платформи ще свалят обяви за имоти, които укриват данъци
Европейските борси се движат към растеж за пети пореден месец
Времето днес, 29 август: Слънчево и горещо днес, температурите до 35°
Хороскоп за 29 август 2026: Какво вещаят звездите за всяка зодия
Пожар изпепели ресторант в Созопол, летовници бяха евакуирани
ЦСКА 1948 надви Локо Пловдив и оглави efbet Лига
Трансфер на "Герена": Левски продава Сангаре в Либия
Голяма новина за Илия Груев
ЦСКА уволнява Христо Янев, Вальо Илиев става треньор
Левски се закани на Милан: Излизаме за точки
Защо Левски нямаше шанс срещу АЕК?
Ювентус - Парма
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Таро карта за 29 август, събота – Четворка мечове
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Броят на жертвите в Непал надхвърли 620 души
Честваме паметта на свети Йоан Кръстител и на свети Спас Струмишки
Земетресение с магнитуд 4,6 разтърси Гърция
ЕС отпусна 489 млн. евро на България за инвестиции в отбрана
Хороскоп за 29 август 2026
Демерджиев уволни шефа на полицията в Благоевград заради ареста в Струмяни