Резултатите са под очакванията за нас, което е неприятно.
Това каза в началото на пресконференцията на коалиция "Платформа европейски социалисти" в НДК премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев.
Нашите усилия да водим европейска позитивна кампания не постигнаха напълно своите цели в една много тежка среда, защото надделя негативната емоция.
От страна на гражданите бяха дадени редица знаци, които всички политически сили предстои тепърва да разчитат.
Станишев припомни, че е казал след гласуването в Парламента на решението, което ограничи правата на българските турци, че това ще мобилизира електората на ДПС.
Според премиера и лидер на БСП партията на Доган е доказала, че подкрепата им не е функция от гласовете от чужбина.
Избирателната активност от около 29% Станишев оцени като близка с тази в другите държави-членки, присъединили се през 2004 година.
В Словакия тя дори е била 17% и Полша – 20%.
"За съжаление като цяло партиите не успяха да убедят гражданите да участват в изборите. Не можахме да разясним достатъчно ясно ролята на европейските институции и при такова високо положително отношение към ЕС резултатите са ниски и не ни задоволяват", каза премиерът.
Налице е нова, достатъчно силна опозиционна партия - ГЕРБ, която съчетава разнообразни послания, каза oще Станишев.Традиционните десни партии се представиха много слабо, но аз не злорадствам по този повод, добави той.
ГЕРБ демонстрира идеологическа всеядност – с десните са десни, с левите – леви, с националистите – националисти. Не знаем какви ценности споделя ГЕРБ, стоят ли зад него интереси, коментира Станишев.
На въпрос дали е възможна бъдеща коалиция на БСП с ГЕРБ, Станишев отговори: „Доколкото знам лидерът на ГЕРБ е заявил, че няма да прави коалиция с БСП и с ДПС, изказал се е за НДСВ, може би ще прави коалиция с Атака. В политиката няма нищо невъзможно. БСП обаче никога не е била във властта на всяка цена. Засега за ГЕРБ трудно мога да кажа нещо повече от това, че проведоха агресивна популистка кампания.“
Следващите коалиции няма да бъдат идейно по-хомогенни от сегашната, каза още Станишев.
Ако се смята, че резултатите на ГЕРБ са достатъчно основание за водеща сила, това е далеч от реалността, категоричен е премиерът и посочи, че гласовете за ГЕРБ не са достатъчни за това. Това обаче не ни успокоява и трябва да си направим сериозни изводи. Управлението се намира на средата на мандата – най-критична и най-трудна за всяка управляваща политическа сила, посочи Станишев.
Според него обаче управляващата коалиция се е представила достатъчно стабилно и това дава основания да продължи напред. На въпрос дали ще има смени в правителството, премиерът отговори, че първото, от което се нуждаем, е дискусия по политиката. Министерски съвет е функция на парламентарното мнозинство. Всяка партия ще направи свой анализ и тогава ще преценим какво правим оттук нататък, допълни Станишев.
Оставам на убеждението, че за България заиграването с етническото противопоставяне е опасно. ДПС се представи силно, но това не дава основание за преструктуриране на властовите ресурси в правителството, защото правителството се съставя от парламента, пропорционално на резултатите от парламентарните избори. Този знак е ясно даден и от лидера на ДПС, обясни още Станишев.
Очевидно в България трябва да свикнем с коалиционни управления, те няма да бъдат по-хомогенни и по-стабилни в начина на правене на политика отколкото сегашното мнозинство.
Представянето на управляващите партии е убедително, те печелят 55-60% от подадените гласове, поясни Сергей Станишев. Той беше категоричен, че не съжалява за проведената толерантна и позитивна кампания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Patriot не може да е решение за руските балистични ракети, атакуващи Украйна
Путин превръща АІ бъдещето на Русия в семеен бизнес
Китай слага електромобилите си "на диета", бумът на батериите увеличава обема им
Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Григор Димитров се срина още повече в ранглистата в мъжкия тенис
Украинска атака срещу пътнически влак в Крим взе жертва
Гювечета с телешко месо и патладжан по турска рецепта
Детронираният Лудогорец няма да привлича българи
Разкриха какво е спасило живота на Кристиан Ериксен снощи
Билал Бари води Мрезиг в Левски?
Мачовете по телевизията днес, 8 юни
Нов алжирец в Левски? Бурас с култов коментар
Сделка за милиони! Славия продава Балов на европейски шампион
Психолог за активното слушане: Ако не чуем другия, няма как да разберем неговите нужди
Бърза рецепта за Летен Тодоровден
Нумерологична прогноза за 8 юни
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Виц на деня - 8 юни
От днес изплащат пенсиите
Времето във Варна на 8 юни 2026
Огнеборците са реагирали на 55 сигнала през последното денонощие
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Честваме паметта на доростолските мъченици Юлий и Марк
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма