НФСБ се обърна с призив към Светия спешно да разгледа въпроса с канонизацията като светец на йеродякон Игнатий, познат със светското си име Васил Иванов Кунчев известен като Апостола на свободата Васил Левски.
"По повод 145 години от мъченическата смърт на Васил Левски, христолюбивият български народ всецяло отдаде своята почит и признание към личността и делата му, към подвига и саможертвата му в името на освобождението ни от иноверски гнет и иго. В народната памет Васил Левски отдавна е възприет като светец заради саможертвата му в името на свободата на българите – не само светска, но и да изповядват нашата православна вяра свободно, без гонения, хули и поругание", посочват в позиция от партията.
От НФСБ припомнят, че като основен мотив против канонизацията на Апостола на свободата Васил Левски често се изтъква, че той сам е напуснал манастира и се е отказал от своя сан.
"Но ето какво разказва поп Тодор за последните думи на Васил Иванов Кунчев: "Аз отидох при Левски и като го изповядах, почнах да чета отпуснатата за случая молитва и когато споменах името "раб божия Василий", Левски ме прекъсна и каза: Споменувай ме в молитвите, отче-попе, с името Йеродякон Игнатий. Моли се, отче, не за мене, а за Отечеството България", изтъкват от патриотичната формация.
От НФСБ съзнават, че нашата Църква има утвърдени със столетия правила за канонизация, но припомнят, че като боголюбиви християни патриотите не са стояли и не стоят встрани от благочестивите нейни дела.
"По наша инициатива и с наши средства бе въздигнат православен храм в квартал "Победа" на Бургас, десетки са даренията ни за православни храмове и параклиси, за почитането на паметта на видни дейци на БПЦ и нашата твърда убеденост е, че не може да се вменява във вина на Васил Левски напускането на манастира, защото той не го е направил, за да се отдаде на светски удоволствия и начин на живот. Напротив! С живота си на безсребърник и аскет след това, с делата си освобождение на христолюбивия ни народ, със самопожертвованието си, както и с последната си изповед, той е доказал неопровержимо своята неразрушима връзка с православната ни вяра и своята святост", подчертава ръководството на НФСБ в лицето на Валери Симеонов, Данчо Хаджиев, Валентин Касабов и Борис Ячев.
Националният изпълнителен комитет на партията призовава и моли Светия синод на БПЦ да преодолее съмнения и колебания, ако има такива, и да започне процедура за канонизация на йеродякон Игнатий – Апостола на свободата Васил Левски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
Тръмп стартира рекламна кампания за сделката с Иран, която малцина американци харесват
Porsche планира отново да произвежда Cayenne в Лайпциг
В Бюджет 2026 са предвидени 170 млн. евро за земеделците по т.нар. иранска помощ
BBC прекрати след близо век радиопредаването си на дълги вълни
Изтекъл срок и редица нередности: БАБХ иззе близо 5 тона храни
Георги Неделчев: Ако Майкъл Джексън беше жив, щеше да е най-популярният човек онлайн
Абровски: Земеделците ще получат 170 млн. евро компенсации заради войната с Иран
Тежка катастрофа в София: Кола се преобърна, има пострадала жена
Ще капят ли като круши? Фаворитите излизат в първия ден на Уимбълдън
Бразилски национал с голям гаф след силния мач
Прекрасна! Алекса Рашева прави фурор в Испания
Обич: Гришо и Серина Уилямс в гореща прегръдка + ВИДЕО
"Пророк" Кроос: Германия ще отпадне рано на Мондиал 2026
Вуцов разкри: ЦСКА получи оферта от 4 млн. евро за Годой + ВИДЕО
Тайната на спокойния понеделник започва в неделя: ритуал за щастлива седмица
Задължителни ястия за Петровден
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Силни поверия за Петровден
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Колко струват обществените тоалетни по пътя София - Варна
Зарков: БСП ще оцени работата на правителството след първите 100 дни
Ружа Райчева: В случая с "Баба Алино" имаме групово узаконяване на беззаконието
Асен Василев разкритикува Бюджет 2026 с меме с гълъб
Отново се появи мазут в Синеморец
Шефове на агенции със заплати като председателя на Народното събрание
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път