На старта на новата парламентарна сесия соцлидерката Корнелия Нинова обяви, че левицата ще се бори за орязването на всички привилегии на народните представители.
Тя настоя, че пропастта между политическия елит и народа се е увеличила и призова за самоосъзнаване.
"Ако правиш смели заявки, че искаш да промениш системата, трябва да започнеш от себе си и да дадеш личен пример. Предлагаме промяна в правилника на Народното събрание, която да отнема всички привилегии на народните представители.
Кой българин, освен политическия елит, работи на заплата, зависеща от средната заплата. Ние ще си вдигаме всеки път заплатата, защо? Колко българи почиват над 70 дни? 240 са", отбеляза Нинова в декларация от името на БСП.
Тя се закани и че ако мнозинството не приеме това предложение, то ще стане факт, когато БСП управлява.
Нинова отхвърли обвиненията на управляващите, че това е популизъм и настоя, че това е принцип за равни права.
"Това не се казва популизъм, това се казва самоосъзнаване. Това ще покаже, че сме разбрали, че народът не признава привилигированите. Всеки споделя тези мисли наум, малцина са тези, които ще си позволим да ги изречем. Малцина са променяли държавите си и са наричани лидери. Призовавам тези, които споделят тези мисли, да се обединим и да бъдем водачите на народа си, който той очаква", заключи Нинова.
Лидерката на Столетницата отбеляза и че европредседателството остава основен приоритет, но разкритикува властта, че нито веднъж от началото му паралментът не е бил информиран за напредъка му. Тя отново настоя премиерът Бойко Борисов да дойде в парламента и да отчете европредседателството.
Соцлидерката настоя и да не се прави политика на парче, а да се решават проблемите на хората в дългосрочен план. Като основни проблеми тя очерта икономиката, образованието и здравеопазването.
"Колкото и да кърпим проблемите, образованието ни не е адектвано за света. Трябва ни нова система в здравеопазването, а не хората да умират по пътищата", настоя Нинова.
Червената шефка обяви и че през новия парламентарен сезон ще се бори за изсветляването на "паралелната държава" и посочи кои са сферите, които "стоят на тъмно".
"Имаме една официална държава и едни отзад, които купуват официалните. Искаме тази сесия да бъде началото на това признание и решаването на този проблем. Направихме преглед кои са тези сфери, които стоят в тъмното и които ежедневно изсмукват жизнените сили на хора. Това са производство и търговия с лекарства, производство и търговия с пшеница и хляб, пренос на енергия", заключи Нинова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Домашна разядка от сирене и печени чушки
Следпразничен рестарт: Как да се върнем в ритъм без стрес
Късна емисия
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Мач на Реал Мадрид в Европа ще е пред празни трибуни
Левски се чуди как да изгони бек
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Лесна питка за Бабинден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията