Президентът Румен Радев не хареса поправките, които парламентът прие на 25 юни в Административнопроцесуалния кодекс и го върна за ново обсъждане.
Ветото на държавния глава е с мотива, че с поправките уредбата се отдалечава от основни конституционни начала и деформира традиционни принципи и постижения на административното право.
Според него с тях ще се намали интензитетът на защитата на правата на гражданите и юридическите лица относно актове, издавани от позицията на власт и изискващи подчинение.
Тези разпоредби ще се отразят неблагоприятно на ролята на административното правосъдие да бъде защитник на обикновения човек срещу незаконосъобразните действия и произвола на администрацията, мотивира се Радев, цитиран от прессекретариата на "Дондуков" 2.
Той не е съгласен и с разпоредбите за правилата за подсъдността, закритите съдебни заседания, драстично увеличените такси в касационното производство и премахването на касационната инстанция в редица специални закони.
Президентът подчертава, че съдържанието на правото на защита многократно е тълкувано от Европейския съд за правата на човека, който приема, че държавата не трябва да поставя правни и практически пречки пред неговото упражняване.
Според него като създават неясна родова подсъдност, увеличават разходите за правосъдие с приетата местна подсъдност, предвиждат необосновано драстично увеличаване на таксите в касационното производство и премахват касационната инстанция в специални закони, оспорените промени поставят именно такива пречки.
Тези разпоредби ще намалят способността на административното правосъдие да бъде сред основните фактори, които гарантират баланса и контрола между властите в държавното управление и върховенството на закона. Така е застрашен правовият и демократичен характер на съвременната държава, аргументира се още Радев.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Експерти: Бизнес средата в България е влошена
Радев: Липсва стратегия за енергетиката, въглищата са ключови
"Арда" се спаси в края срещу "Монтана"
Домашни питки със сусам за Лазаровден
Челен удар между две коли край Приморско, трима души са в болница
Орела „заплаши“ ЦСКА
Тунчев се закани на Левски
Министър Илиев за Михайлов: Осиротяхме с една легенда!
Ман Сити унизи Ливърпул, Холанд избухна с хеттрик
Арда разплака последния в края
Балъков за Боби: Добра душа и затова през последните години получаваше много критика в България
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Продължителността на живота в България расте
Гришо с втора загуба в Ним
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато