Мнозина се вълнуват от хитовия летен сериал "Митьо Очите, Бенчо Бенчев и техните политически приятели". След като прекара ден в ареста, общинският съветник от квотата на БСП, известен с друг скандал за един Ролс-Ройс, прокара своята версия за случилото се.
Веднъж той се оказа далечен познат с Димитър Желязков-Очите, веднъж се оказа, че милосърдно осигурил превоз на несебърския бос, защото бил болен, а за финал се оказа, че срещата му с Митьо Очите в Истанбул била случайна.
"Всички политически партии са оплетени в тези казуси. Най-вече ГЕРБ. Те имат възможности да нанасят на своите политически противници удари, които да не могат да върнат. ГЕРБ имат най-големи възможности да реализират властта. Щетата за БСП и ДПС е очевидна и смятам, че е умишлено нанесена от ГЕРБ. Някой е казал на Митьо Очите да напусне страната. Той е изваден навън, за да хванат другите двама - Бенчо Бенчев и Несрин Узун. Близки до Очите в Националната сигурност са го информирали", заяви Татяна Дончева пред Bulgaria ON AIR.
Тя опита да разсее част от неяснотата около казуса Бенчев-Очите като изтъкна, че Митьо Очите няма какво да прави като консултант на охранителната фирма на Бенчо Бенчев. "Желязков не може да има фирма, тъй като има присъда. Очите не е известен като експерт по сигурността. Какво ли прави там?", добави Дончева.
Органите на реда обявиха, че следва разширяване на разследването по казуса, но според госта в студиото това би довело до разводняване.
"В момента в парламента всички са представители на една политическа сила – БКП. Различни нейни кланове и крила. Тези хора не се самоизбират. Българският народ има опрощаващо отношение. Той е сеирджия. Къде са по време на изборите тези, които плюват управниците? Българите гласуват за победителя, а не за тези, които ще отговорят на изискванията им", поясни политикът в "България сутрин".
"Българският политически живот трябва да позволява на хората с идеи, но не с много пари, да могат да се включват в системата. Когато политиката се определя от парите, всяка политическа партия ще има нужда от някой Бенчо. Така се взимат медии, социолози и бизнесмени. Ако искаме нормална политическа система, то значително трябва да са намалят парите от предизборните кампании, които отиват за медии. Около 95% от разходите отиват за медии. Всеки трябва да има право и възможност да се състезава", категорична бе Татяна Дончева.
Депутатът от ГЕРБ Тома Биков подчерта, че връзките на политически фигури с престъпници са притеснителни. Той цитира общинския съветник от БСП Чанко Мирчев, който твърди, че задържаният заедно с Митьо Очите Бенчо Бенчев е финансирал партията с големи суми.
"БСП отрече да има такова нещо в отчетите на партията. Подобен подход се определя като "черна каса". Предстои да се види по какъв начин БСП управлява финансите си. Това е изключително опасен подход на финансиране на кампании. Когато просто някой плаща, а ти дори да не си наясно, това е проблематично, защото става въпрос за влияние", коментира Биков пред репортер на Bulgaria ON AIR.
По думите му арестът на Бенчев и Желязков показва колко тънка може да бъде границата между тежката криминална престъпност, политиката и бизнеса.
"Има ли пари от наркотици във финансирането на политически партии?", попита депутатът от ГЕРБ, уточнявайки, че не хвърля обвинения, а само задава въпроси.
"Хора като Митьо Очите са под постоянно наблюдение от органите на реда. Трудно се събират доказателства за такива хора, защото си разпределят парите в легални бизнеси. Такива акции трябва да продължат", коментира Биков.
Той настоя, че кампаниите на ГЕРБ се финансират единствено от държавната субсидия.

Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим*
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
Пример за доброто: Момичета на 10 години върнаха изгубено портмоне
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Квантовите тайни: Защо вселената се дели, а не се копира
Експерти: Координационното звено няма да реши проблема с купения вот
Край на драмата! Салах обяви официално напуска ли Ливърпул
Черно море с официална позиция
Берое шокира ЦСКА, Левски на полуфинал
Испански гранд има нов треньор
Разкриха плановете за връщането на Малена Замфирова в България
Чутовна издънка и грандиозен скандал в Реал Мадрид заради Мбапе
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога