Трети кмет се превърна в мишена за правораздавателните органи. В понеделник на прицел се оказаха кметовете на Созопол и Златица, а във вторник колегата им от Стрелча. И тримата са разследвани за злоупотреби с общински пари по проекти.
"30 години българското общество очаква справедливост по отношение на милионерите и милиардерите, които произведохме в резултат на този преход и властта, която демонстрира възможности, които преди това не е имала. Всяко събитие, всеки случай, в който се вижда, че държавата се опитва да прави нещо, е добре дошло в съзнанието на широката общественост", обясни политическият психолог проф. Антоанета Христова в "България сутрин".
По думите ѝ влиянието върху хората е положително. Според нея вероятно то има връзка с интересите на политическите партии, както и с това, че тази година ще се избира и нов главен прокурор.
Според социолога Кольо Колев това, че акция "кмет" се провежда точно сега, има пряка връзка с предстоящите избори и това е съвсем нормално.
"Когато става въпрос за местни избори, където се сблъскват политически интересни и местни лобита, се пускат къде доноси, къде реални факти, които до момента са потулвани под чергата на общите интереси и тези конфликти избиват", коментира Колев пред Bulgaria ON AIR.
Според Христова властта винаги е имала информация и възможност да осъществява контрол, но правителствата досега са се страхували от публични скандали.
По думите на Кольо Колев, когато има процес на проследяване, винаги има движение към по-добро, защото утрешният властник в същата позиция много ще внимава какво ще прави. Според него по този начин се възпитават управляващите.
"Тази система, която ни създава усещането, че има справедливост в обществото, е в ръцете на нормативната уредба. Това е нещото, което трябва да следим и контролираме. В момента се случва за първи път положителен знак, който демонстрира действие", обясни за финал Христова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС ще преразпредели финансирането за Западните Балкани в полза на „отличниците“
Депутатите избраха бившия здравен министър Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Как Русия и Китай саботират подводните кабели под прикритието на морското право
Инфлацията в Швейцария се забавя за първи път от осем месеца
Google загуби съдебната битка с ЕС за глоба от 4,1 млрд. евро заради Android
Изгодно ли е за държавата майките да се връщат по-рано на работа?
Първи поглед към пораженията след пожара в София (СНИМКИ)
НС избра д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Б.Т.Р. и Любо Киров обединяват сили в песента "Ще бъда там"
Лекар: Ваксината срещу варицела ликвидира опасността от тежки усложнения
Близо 1500 противоградови ракети са изстреляни през изминалото денонощие в страната
Светъл лъч на трагичния Бундестим подписва с Байерн днес
Другите отказаха: Ел Маестро поема кипърци с празна каса
Трансферен обрат в ЦСКА! Сенси зачеркна Чочев, "червените" готвят нов удар на пазара
Драма за Левски! Мубарик може да пропусне Борац
Министър Керязов награди спортистите със синдром на Даун
Познато лице ще спъва Колумбия за осминафинал
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
Притча за съпрузите и съпругите
Крем супа с печен чесън и пиле
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Броени дни до старта на Sofia Summer Fest
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция
Кола блъсна дете във Варна
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Д-р Асен Меджидиев бе избран за подуправител на НЗОК
Български огнеборци заминаха за Испания да гасят пожари
НАП продължава проверките край Варна
Над 500 пожара са станали във Варненско през юни
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе