ГЕРБ и СДС се явиха заедно на европейските избори през май, а сътрудничеството им по всяка вероятност ще продължи и на местния вот през есента.
Това обяви в студиото на "България сутрин" председателят на СДС Румен Христов. По думите му вече се гледа на изборите за кметове, защото те са съвсем скоро и винаги са важни за партията им и защото няма време.
"Като извадим лятното време, които не са много работни, остават два месеца и половина", обясни той.
"Имаме решение на Националния съвет, което дава автономия за решение на нашите общински структури как да се явяват на местните избори, с изключение на забраната към БСП и ДПС. Най-предпочитани за нас са партиите от ЕНП, но най-вероятно на много места ще се явим с ГЕРБ, защото видяхме, че се сработваме добре. Че стиковката е добра, че има уважение към нас и най-вероятно на много места ще имаме подобни коалиции", каза Румен Христов пред Bulgaria ON AIR.
Той отбеляза, че има опасност голямата партия да претопи малката, но също така лидерът на СДС допълни, че коалициите са нормално нещо, защото така се управлява и Европа в последните години, а у нас трудно може една партия да бъде самостоятелна в управлението. "Въпроси на преговори е", отсече той и уточни, че е нормално левите партии да се коалират в ляво, а десните - в дясно.
"Трябва да продължи и в България дясното управление и от тази гледна точка е нормално да се търси взаимодействие между десните формации", допълни още Румен Христов.
Председателят на СДС беше категоричен, че те също са критикували ГЕРБ за определени политики и най-вече за реформите, които не са достатъчно настъпателни и радикални. Имат различни виждания с тях за някои неща, но в евентуално бъдещо управление на страната, в което да участват партии от ЕНП, ще се управлява по-лесно и еднопосочно. "Големите различия са в темповете на реформи, разбира се не е лесно да се управлява в коалиция и сме свидетели на конфликти в малка коалиция, които се отразяват и на голямата.", обясни той.
По думите му, за България ще е по-добре ако има дясно управление. "България е управлявана много дълго от левицата, а за да тръгне икономиката, ние искаме удвояване на вътрешния брутен продукт, трябва дясно управление. Лявото не може да постигне това. ", настоя Христов.
Той коментира и намалената субсидия на 1 лев, като и тук мнението им се разминава с това на ГЕРБ. "Ако няма държавна помощ вероятността партиите да са зависими от външните си спонсори е по-голяма. Въпросът е да има някаква горна граница, да се определи колко е необходимо за издържане на една партия. Популизъм е 1 лев. Вероятно истината е около 5-6 лв,но икономистите трябва да сметната и кажат. В Европейските страни има горна граница", допълни Румен Христов.

Тим Кук похвали китайските партньори на Apple след критики от страна на Пекин
Шефът на VW: Преструктурирането на групата продължава
Гуверньорът на централната банка на Китай защити търговския излишък
Референдумът за съдебната реформа подлага на тест коалицията на Мелони
Мъск: Проектът за чипове между Tesla, SpaceX и xAI ще стартира в Тексас
Тръмп дава на Иран 48 часа за Ормузкия проток, заплашва да удари електроцентралите
Български учени откриха пробиотик срещу стрес и безсъние
Земетресение с магнитуд 6,2 в Тихия океан – има ли опасност от цунами?
Откритие на 7 млн. години поставя Балканите в началото на човешката история
22-годишна жена блъсна пешеходец на тротоар в Стара Загора
Ритуалите за късмет, здраве и успех преди и сега - говори етнологът Лилия Старева
ЦСКА ще мачка днес с всичките си звезди
Коко Гоф и Мира Андреева напред в Маями
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Меншик продължава защитата на титлата си в Маями
Чудесна новина за Малена Замфирова!
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Днес и утре ни удрят силни магнтни бури
Ето къде няма вода във Варна днес
Костадинов в началото на предизборната кампания на "Възраждане": За нас властта не е самоцел
Над 120 шахматисти се събират във Варна днес
Делян Добрев: Асен Василев уби и самоуби всички лица на промяната
Тръмп със заплаха към Иран: Или отваря Ормузкия проток, или удря електроцентралите му
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната