Иска ни се да видим и повече японски инвестиции в България, каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева след разговорите в МВнР с министъра на външните работи на Япония Таро Коно, който пристигна на официално посещение в София по нейна покана, предава БТА. Това е първото посещение на японски държавен представил на това ниво от 12 години насам.
"Разговаряхме и при премиера за чудесните възможности за японските високотехнологични компании за правене на бизнес в България. Вече има доста големи компании и много се надяваме да видим в скоро време и производител на автомобили, не само производител на авточасти, от Япония в България", каза министър Захариева, която изрази надежда и за ръст на японските туристи.
Иначе министърът благодари на Япония за неоценимата подкрепа, която Страната на изгряващото слънце е оказвала на България през годините на прехода.
"Повече от 1 милиард и 400 милиона лева е помощта, която Япония е предоставила на България в този преходен период. Много японски специалисти са помагали за създаването на нашите демократични институции и за изграждането на инфраструктурни проекти", припомни тя.
Тя разказа, че в момента двете страни работят по два общи проекта - единият е по отношение на управлението на риска при бедствия, особено при наводнения, което се осъществи с подкрепата на Япония и България за страните от Западните Балкани. Другият е за подкрепа за малки и средни предприятия на страните отново от Западните Балкани.
Премиерът Бойко Борисов пък е получил покана да гостува в Токио до края на година на японския премиер Шиндзо Абе.
От своя страна Таро Коно каза, че България е изключителен партньор на страната му, с когото споделят общи ценности и че очаква да се увеличат японските инвестиции в ИТ сектора в България.
"Ние споделихме виждането, че е изключително важно да насърчаваме сътрудничеството в такива потенциални сфери. Споразумението за икономическо партньорство с ЕС влиза в сила този февруари. Надявам се, че това споразумение ще засили и нашите двустранни икономически отношения“, добави още Коно.
По думите му, двете страни ще продължат и общата си кауза за тясно сътрудничество за пълна забрана на ядреното оръжие в Северна Корея.
Накрая на срещата на двамата първи дипломати, Екатерина Захариева заведе Таро Коно на разходка в храм-паметника "Александър Невски" и църквата "Св. София".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ОПЕК+ губи влиянието си върху петролния пазар, докато това на Китай се засилва
Путин предприема стъпки за ескалация на войната в Украйна
Земеделският министър: Овладяването на цените тръгва от доставката и минава през регулирането
Централната банка на Южна Корея изненада с второ поредно увеличение на лихвите
Политолог: Иран оцелява под санкции с икономически натиск върху народа
„Банкя” подкрепя кампанията „Мисия храна” на Българската хранителна банка
Посещението на шефа на ЦРУ в Москва не е случайно - да очакваме ли край на войната в Украйна
"Аполония" в Созопол започва с "Кръстопът на култури" и Нина Николина
Политолози за новия парламентарен сезон: ВСС обединява власт и опозиция, време е за действия
Радев: Бюджет 2027 ще гарантира стабилност, вече няма недосегаеми хора
Секновение на 29 август: Традиционни ястия на трапезата
Георги Йомов се завръща: 4-годишното му наказание изтече
Левски в Лига Европа: Дати и часове за 8-те мача през сезон 2026/27
Левски надскочи себе си в Шампионската лига – голямото тепърва предстои
Стракоша след 4:0 над Левски: Шампионската лига е мечта за нас
Треньорът на АЕК след 4:0 над Левски: Класирането не значи, че ще харчим много
Крило предпочете Минесота и Антмен вместо Лейкърс и Лука
7 навика ви издават, че живеете в самота
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Умни решения за съхранение във всяка стая
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
7 зеленчука, богати на магнезий
Носете един цвят в продължение на седмица
Грижи за пъпа при новороденото
Ангел Кунчев напусна поста главен държавен здравен инспектор заради несъгласие с реформата в РЗИ
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Синдром на Айзъкс – когато мускулите продължават да се съкращават без волево движение
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
КФН: Ефективното прилагане на "Бонус-малус" се очаква след около шест месеца
Във Варна задържаха близо 5500 контрабандни и „маркови“ стоки в контейнер от Китай
Ремонт на детска градина във Варна предизвика тревога сред родителите
Зловещо: Деца убиха зверски малко котенце във Варна
Авария оставя част от кв. "Виница" без вода
Още един дрон бе изваден от морето, този път край Галата