Германия е наш стратегически партньор в ЕС и близък сътрудник в НАТО. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в изказването си по време на програмното заседание на групата на Християнсоциалния съюз (ХСС) в Бундестага, което се провежда в Берлин, съобщиха от правителствената пресслужба.
Премиерът Борисов изтъкна конструктивното сътрудничество между двете страни, което се отличава с дългогодишни традиции и отлични перспективи като през настоящата година отбелязваме 140 години от установяването на дипломатически отношения.
"България и Германия развиват динамично сътрудничество във всички области - политика, сигурност, икономика и търговия, туризъм, образование, наука и култура", акцентира Борисов пред представителите на германския Бундестаг. Той подчерта, че има изключително интензивен политически диалог на всички нива, което е основа за успешното справяне с общите предизвикателства не само пред двете страни, но и в европейски план.
В изказването си българският министър-председател постави акцент още върху актуалните въпроси на ЕС.
"България е активен и последователен поддръжник на европейската перспектива на държавите от Западните Балкани. По време на нашето председателство на Съвета на ЕС положихме големи усилия за връщането на темата в дневния ред на ЕС, защото интегрирането на региона със Съюза е стратегическа инвестиция в мира, демокрацията, просперитета, сигурността и стабилността на Европа", категоричен бе премиерът Борисов.
Той подчерта, че именно признанието за положителния принос на България по отношение на европейския път на Западните Балкани е и делегирането на отговорността страната ни да председателства Берлинския процес. "Първото в историята съвместно председателство на Процеса с Република Северна Македония е акт на признание на постигнатото историческо Двустранно споразумение между нашите две страни, което е положителен пример за добросъседски отношения", каза още премиерът Борисов.
В изказването си пред представителите на ХСС премиерът Борисов се спря още върху Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 и необходимостта от ефективното разпределение на ресурсите между отделните приоритети на ЕС.
"Като външна граница България добре разбира необходимостта от осигуряване на достатъчни средства за новите приоритети, особено в областта на миграцията, сигурността и отбраната", добави премиерът Борисов. Той подчерта, че също толкова важно е бюджетът на ЕС да инвестира в растеж, заетост, конкурентоспособност и конвергенция, което означава по-добър живот за всички европейски граждани.
Министър-председателят Бойко Борисов се спря в изказването си още върху сигурността и единството на ЕС, както и върху въпросите на следващия институционален цикъл.
"България приветства избирането на госпожа Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК. Лично аз, като премиер, положих много усилия в подкрепа на нейната кандидатура и мога да кажа, че сме изключително доволни от резултата - член на Европейската народна партия става и първата жена председател на ЕК", категоричен бе министър-председателят Бойко Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КЗП ще се намеси при нелоялни практики в офертите за наеми в Бургас заради Евровизия
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Дара взриви Варна на празника на града, вечерта завърши с пищна заря
ГЕРБ, ДБ и ПП с остри критики към кабинета "Радев" след първите 100 дни
МВР спипа десетки пияни и дрогирани шофьори при масови проверки
Неонацистката мрежа "Кръв и чест" у нас от 25 години, службите многократно задържали членове
След страхотно представяне: Денчева става втора ракета на България
Жалко! Стилияна Николова остана без медал на обръч на Световното
Шаби Алонсо похвали феновете на Челси
Мохамед Салах дебютира за Трабзонспор в турската Супер лига
Мачовете по телевизията днес, 16 август
България спечели бронз на Световното по художествена гимнастика
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
ГЕРБ след 100 дни управление на Румен Радев: Толерансът изтече, започва търсенето на отговорност
Спартак Варна продава свой футболист в Саудитска арабия
Заливат ни нови наркотични вещества 150 пъти по-мощни от фентанила
Икономист: "Спекула 1:1" е едва третият фактор за инфлационния натиск
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“
Катастрофа на Кръговото до ЖП Гара - Варна