С 3 млрд. лева повече пари има в бюджета и затова във всички сектори са отделени повече средства. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред министрите в началото на днешното заседание на кабинета, на което ще бъде обсъждан бюджетът за догодина.
Всичко, което сме обещали, го изпълняваме в пълен обем, посочи той.
Затова се изпълнявала и програмата за двойно увеличение на учителските заплати и 10% ръст на доходите в публичния сектор.
"Само за образование 610 млн. се дават допълнително. Само за заплатите на учителите са 360 млн. лв., защото сме убедени, че колкото по-образована е нацията, толкова по-конкурентоспособни сме“, обобщи премиерът.
Той изтъкна, че безработицата е близо до рекордните 4%.
"На практика само на тези, които не им се работи, те не работят", подчерта той.
По думите му в здравеопазването се дават също допълнителни пари, затова се надявал да стигат до медиците, на които да се повишават възнагражденията.
В сферата на отбраната заплатените 8 нови бойни самолета с близо над 2 млрд. лева постигаме всички стандарти на НАТО, включително с новите проекти, които са заложени, допълни Борисов.
По думите му повече пари в новия бюджет има още за култура, спорт, за инфраструктурни проекти.
Премиерът коментира, че в началото на мандата ГЕРБ и "Обединените патриоти" поели ангажимент БВП да надхвърли 110 млрд. лв. В момента показателят стигнал 119 млрд., а до края на мандата ще бъде поне 130 млрд. лв. Според Борисов това е най-видният показател как се развива държавата и означава, че тази година тя е в "още по-добра кондиция" от миналата.
Борисов отчете, че в момента сме трети в ЕС по нисък външен дълг. За 3 години управление външният дълг е намалял с 31%.
От 28% до края на мандата сме планирали да е 19.5%. Това показва отговорността към следващите поколения и че харчим толкова, колкото изкарваме, заяви премиерът.
По думите му в резултат на работата на приходните агенции, МВР, ДАНС, прокуратурата, в момента сме държавата с най-ниска контрабанда на цигари в ЕС – 3.4%, а това била стоката, която създавала най-големите елементи на корупция.
Премиерът напомни, че е поел ангажимент за цялостно саниране на "Пирогов" и нареди следващата година всички ремонти в болницата да бъдат завършени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Тръмп удължи срока за нанасяне на удари по енергетиката на Иран до 6 април
С визита в Близкия изток Зеленски отправя предизвикателство към Доналд Тръмп
Дали не е време да преосмислим активите убежища?
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Рецепта за кифлички от бутер тесто с шунка и кашкавал
Оперираха единия германец в "Пирогов", другият е изписан след нападенията в София
Тази неделя местим стрелките на часовника с час напред
Хороскоп за седмицата от 30 март до 5 април: Любов, финанси и личен растеж
Мойс Кийн: Чувствах, че цялата страна е на раменете ми
Гатузо предупреди: Босна е много опитен отбор
Ямайка и Боливия на победа от Мондиала
Време разделно: Лудогорец готви чистка
ЦСКА с едва 13 футболисти днес
Нова отлична новина за Левски!
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Времето във Варна на 27 март 2026
Две жертви на пожари у нас за последното денонощие
Съдът на ЕС отхвърли иска срещу въвеждането на еврото в България
Честваме паметта на света мъченица Матрона Солунска
Задържаха жена, намушкала четирима души в центъра на София
Тръмп отмени ударите по Иран до 6 април
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта