В 5 големи града на страната е възможно да няма балотаж на местните избори, прогнозира Мира Янова от социологическата агенция МБМД.
Тя представи резултатите от национално представително изследване за политическите нагласи в навечерието на местния вот. В него са участвали 1 208 пълнолетни граждани.
Според Янова много е вероятно втори тур да няма в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора.
На тези избори ГЕРБ ще утвърди политическото си лидерство, смятат от МБМД.
БСП пък запазвала второто си място от евровота.
Според социолозите като трета политическа сила на местния вот излизат гражданските и бизнес сдруженията.
„Ако Бойко Борисов преповтори резултатите си от кметските избори през 2005 г., той ще спечели още на първия тур“, каза Мира Янова.
Според проучването в момента 25-26 на сто от имащите право на глас софиянци са заявили, че ще дадат вота си за сегашния кмет. Това прави 260-270 хиляди души.
Общо в столицата очакваната избирателна активност е 40 на сто, или това са около 400 хиляди души, което гарантира победа на Борисов още на първи тур, обясниха социолозите.
В социологическите проучвания кандидатът на БСП Бриго Аспарухов като цяло изостава от Мартин Заимов, издигнат от СДС и ДСБ, коментират от МБМД.
Това пък са нашите данни, от анкетата на Dnes.bg.
Според социолозите негативни били тенденциите и за общинската листа на БСП в София.
На въпрос "на кмет от коя политическа сила бихте се доверили", 17 процента са дали гласа си за ГЕРБ, 14 на сто за БСП, 4 процента за "Атака", 3 процента за ДПС, НДСВ събира 2 на сто.
20 на сто са посочили, че ще гласуват за кандидат, който им харесва, независимо от партийната му принадлежност, което пък според социолозите означавало, че вотът става все по-мажоритарен, за сметка на партийния.
„Негативна тенденция, която се наблюдава у нас преди местните избори, е, че, освен ромски гласове, се купуват и тези на социално слабите“, каза Мира Янова.
В малките общини вотът може да се реши от 200-300 гласа, които могат да бъдат изтъргувани, смята тя.
Участниците в анкетата са били попитани също и за това накъде върви България през изминалите 2 години след парламентарите избори.
46 процента са отговорили "към по-лошо". За 14 на сто нещата се подобряват.