Предложението първият ден от болничния изобщо да не се плаща, нито от НОИ, нито от работодател, е било включено в пакет от мерки, за които "Обединени патриоти" са настояли да се реализират в средата или края на мандата на управляващите, обясни Менда Стоянова, председател на комисията по бюджети финанси в НС.
"Това, което днес изваждате като новина, е часта за болничните, но има още 3-4 неща. Всъщност ние предлагаме пакет от няколко мерки, около който се обединихме", посочи тя.
Менда Стоянова посочи, че за управляващата коалиция е важно да бъде завършен мандата, защото икономиката върви добре.
"Започват и трябва да бъдат довършени много строежи и проекти, важни за хората и държавата неща. Ако се спрем на икономиката, виждате ръст в доходите. Това трябва да продължи, трябва да има стабилно правителство. Трябва и нашите коалиционни партньори да получат удовлетворение. Това беше тяхно искане. Ако беше наше искане, вероятно щяхте да го видите в бюджета, още при внасянето му от правителството. Ние се обединяваме около тези неща”, каза тя в кулоарите на парламента.
„Това беше предложение, което изкристализира в резултат на един анализ, направен от работодателите за рязкото повишаване на болничните в последните години. Ясни сигнали, че става дума за злоупотреби в една голяма част от тях", обясни още Стоянова.
Тя допълни, че когато е било въведено правилото първите 3 дни на болничния да се плащат от работодателя, една от целите е била да се реши този проблем чрез контрол от работодателя върху своите работници.
"Това явно не се получи. Ефектът го няма. Ако го плаща НОИ, го плащаме всички ние", настоя тя.
По думите й сега отговорността ще се раздели между работодателя и този, който ползва болничните, когато те растат неимоверно много.
"Искам да изясня, че изключение от правилото ще бъдат болничните за отглеждане на дете. Както и за болничните при трудова злополука. Ако има такава, то е ясно, че болничните не са фалшиви”, обясни Стоянова.
„Проблемът с фалшивите болнични е голям. С инвалидните пенсии също има голям проблем. Има го, но само с контрол нещата не се решават. Данъчните контролират, но в основата на това да се събират приходи, е доброволното плащане. Контролът е само допълнителна мярка. В закона трябва да има текстове, които да те принуждават да го спазваш доброволно”, смята депутатката.
„Трудно се доказват тези неща, особено когато става въпрос за здравето на човек. Надявам се, че ще има два ефекта. Единият ефект ще бъде икономия от болничните, които плаща НОИ след третия ден, защото ще има ефект на общо намаляване на болничните. Такъв ще има, убедена съм, и разчитаме на такъв", посочи шефката на бюджетната комисия в НС, пред Нова тв.
Вторият ще се получи при работодателите, които така или иначе плащат една маса за работна заплата и голяма част от нея отива за болнични, посочи Стоянова.
"Ако там хората работят, нормално е да се повишат средствата за работна заплата, тъй като ще се повиши производството. Разбирам работодателите, които са в ситуация работниците да не дойдат на работа, защото са си взели болничен. Провалят се процеси. Тази мярка е направена с тази цел - да се спрат злоупотребите”, каза още Стоянова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Как работи съвременният флорист и каква е тайната на дългия живот на цветята
Патриарх Даниил на Цветница: Да принесем вяра и добродетели, за да царува Христос в сърцата ни
Патриарх Даниил оглави тържествената литургия за Цветница (СНИМКИ)
ФБР арестува племенница на Солеймани и дъщеря ѝ в САЩ?
Народната певица Цветелина: За мен Цветница е възраждане и ново начало
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Флик за издънката на Реал: Не коментирам други отбори
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
ЦСКА спря прогреса и изпуска контрола на мачовете
Левски лети към титлата: Веласкес ще матира Ясен с три рокади
Йокич и Уемби сътвориха страхотно шоу в НБА
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
По-слаб интерес към Северното Черноморие за Великден, хотели остават затворени
Патриарх Даниил: Да принесем на Христос вяра и добродетели на днешната Цветница
"Артемис II" вече е почти на половината разстояние до Луната
Реставрация „на коляно“: безценни артефакти се спасяват във фургони зад музея във Варна
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал