Министър-председателят дойде в НС, за да участва в парламентарния контрол и да отговори на въпрос на соцлидерката за членството ни в Шенген. Само че покрай това двамата си размениха и други реплики.
Парламентът дава почти 2 милиона за самолетни билети
Първа започна Нинова, която отсече, че управлението на ГЕРБ е некомпетентно и правителството начело с Борисов трябвало да подаде оставка.
Премиерът пък поздрави червените с резултатите от последния избори, на които БСП остана втора и отсече, че резултатите от вота показват кой трябва да управлява и кой не.
Нинова обвини Борисов и в разточителство, защото бил отишъл на конгрес на ЕНП в Загреб с правителствен самолет, а Себастиан Курц, бъдещият австрийски канцлер, летял с редовен полет на Austrian Airlines при това в икономична класа.
„Колко струва полетът ви до Загреб, за колко надбавки за пенсионери ще стигне“, скочи тя.
Борисов й отговори, че Курц в момента не е никакъв, но пък канцлерът на Германия също е пътувала с правителствения самолет.
„За съжаление ние щяхме да се пребием с „Фалкона“ и заради това се наложи да ползваме Еърбъса, но да Ви задам въпроса: Колко струва президентът Радев да отиде до Китай, колко заплати и пенсии са това“, отвърна на удара той.
Иначе премиерът призна, че Нинова има право да му иска оставката, но й напомни, че тя е подвела симпатизантите на левицата, че ще подаде нейната като лидер на БСП и не го е направила.
„Аз за разлика от вас два пъти съм си я подавал, има една хубава приказка, че в къщата на обесения въжето не трябва много да се размята, сещайте се за това, когато говорите за оставки“, обърна се към червената шефка премиерът.
А по въпроса за Шенген той отново заяви, че властите са направили всичко, което е било необходимо за членството ни в зоната.
„Всички институции в ЕС са казали, че България трябва да бъде в Шенген, и ЕК, и ЕП са се произнесли по тази тема, бях специален гост в Бундестага, задаваха ни въпроси как пазим границата като добър пример и накрая казаха- ние много ви подкрепяме за Шенген, което много ме ядоса, защото ние сме изпълнили всички критерии, ние пазим границата на Шенгенското пространство“, каза той.
Според него България е единствената държава, която се справя добре с миграционния поток и заради това е модел.
Корупцията е емблема на това управление, ГЕРБ е некомпетентна да управлява, а премиерът Бойко Борисов прехвърля вината на слънцето, дъжда и лошата опозиция. Уволнявал, за да заглуши скандали, но рибата се вмирисвала от главата и отговорността на първия се носи с оставка. Това отсече в декларация от името на БСП червената шефка Корнелия Нинова.
„Господин премиер, Вие министър-председател ли сте или управител на лагер за почивки на калинки в администрацията?“, скочи още тя.
Според нея в последните седмици страната е залята от скандали - с водния режим в няколко града, проблемите в здравната система, напрежението около решението за болничните, проблемът с къщите за гости, които масово се оказаха неизрядни, вторият пенсионен стълб.
В същото време управлението на държавата било на принципа една криза да се потулва с друга, а не да се решава.
„Здравната система е в колапс, показаха го смъртните случаи в последните дни, докато не се промени системата резултатът ще е този, некомпетентността и нежеланието да промените системата са причината за това“, обвини Нинова.
„Оказва се, че хората които са се осигурявали за втора пенсия, ще поучат по -малко и от една, всички тези пари изтекоха в нечий джобове. Сутрин е едно вечер е друго, така не се управлява държава, уволнявате светкавично, докато не стихне проблемът, но новата калинка е същата като старата, така от 10 години има разпад в държавата“, продължи с критиките тя.
Според нея Борисов е наложил принципа на самодържието и се е самозабравил.

Големи сделки тласкат към рекордна серия M&A пазара в Япония
Едно от последните убежища на фондовия пазар вече е в риск
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Опасност във въздуха: Вулканът Шивелуч в Камчатка изхвърли пепел на 7 км височина
Велики понеделник е! Традиции, обичаи и какво се прави на този ден
Времето в понеделник: Слънце и температури до 24 градуса
Хороскоп за 6 април: Отлични финанси и добри новини за няколко зодии
Тежък удар за ЦСКА
Пече ли се сделка? Гранд с ключов ход за покупката на звезда на Левски
Пегула пак триумфира с титлата в Чарлстън
Септември ще слага край на черна серия
Алекс Николов блести, но Лубе с тежка загуба в първия полуфинал в Италия
Спортът по телевизията днес, 6 април
Знаци, че сте дехидратирани, дори да не сте жадни
Нумерологична прогноза за 6 април
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
Тръмп с пореден ултиматум към Иран: До вторник вечер да отвори Ормузкия проток
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация