Министър-председателят Бойко Борисов е на официално посещение в Съединените американски щати, където днес ще се срещне във Вашингтон с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Очаква се премиерът Борисов и президентът Тръмп да обсъдят стратегическото партньорство между двете страни и развитието на двустранното сътрудничество, отбелязвайки силните и трайни отношения, които съществуват между България и САЩ. Акцент в разговора ще бъде поставен върху начините за засилване на общите за двете страни интереси в областта на сигурността в контекста на северноатлантическото партньорство, върху енергийната диверсификация и други актуални теми.
Борисов днес ще участва в церемония по поднасяне на венец на Мемориала на незнайния воин в Националния гробищен парк "Арлингтън". Във Вашингтон българският министър-председател ще се срещне с президента на Международния републикански институт Даниел Туининг и вицепрезидента на Националния демократически институт Шари Браян. Премиерът Борисов ще проведе и среща с представители на американския бизнес в сградата на Американската търговско-промишлена палата.В ръководената от министър-председателя Бойко Борисов официална делегация влизат вицепремиерът Томислав Дончев, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на икономиката Емил Караниколов.
В качеството си на министър-председател Бойко Борисов три пъти е бил на посещение в САЩ. Два пъти за участие в сесии на Общото събрание на ООН - от 18 до 24 септември 2010 г. за участие в 65-ата сесия на Общото събрание на ООН и от 23 до 29 септември 2018 г. за участие в 73-ата сесия на Общото събрание на ООН. Един път е бил на официално работно посещение в САЩ по покана на президента на САЩ Барак Обама от 1 до 5 декември 2012 г.
Като част от сътрудничеството между двете държави и за повишаване на отбранителните способности на Военновъздушните сили България ще придобие осем изтребителя F-16 Block 70.
В рамките на посещението във Вашингтон, на вниманието на премиера Борисов ще бъдат и въпроси от енергийната сфера. Сътрудничеството със САЩ в областта на енергетиката има потенциал да допринесе за укрепване на енергийната сигурност на страната ни и диверсификация на енергийните източници и маршрути, включително посредством внос на втечнен природен газ. До момента министър-председателят Борисов последователно е изтъквал пред представителите на висшата американска администрация ползите от реализирането на проекти като газоразпределителния център "Балкан", "Балкански поток", интерконектора Гърция-България, както и възможностите за развитие на пазара на втечнен природен газ.
България има интерес също така да задълбочи търговско-икономическите си отношения със САЩ, които редовно се нареждат сред 20-те водещи външнотърговски партньори на страната ни, като през 2018 г. търговията със стоки със САЩ достига стойност от над 975 млн. щ. д. Основна цел в усилията ни за засилване на двустранното икономическо сътрудничество е привличането на нови преки американски инвестиции, като акцент са високотехнологичните сектори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските борси започнаха седмицата без промяна в очакване на икономически данни
„Одисея“ си върна първото място в българския боксофис
Вносът на земеделска продукция ще бъде подлаган на засилен данъчен контрол
Коя е първата листната компания за хуманоидни роботи в Китай
Китай разработва ракети, които да удрят самолети на голямо разстояние
58-годишен мъж е в неизвестност след пороите в Пещера
Работиш на пълен ден, но не живееш нормално: Каква трябва да е минималната заплата?
Безлов за заглушителя в "Драгалевци": Има противоречиви съобщения
Йотова с преднина, а ГЕРБ - "големият отсъстващ": Кой има шанс за балотаж?
Тодор Симов: Горд съм с футболистите
Ботев Враца най-накрая победи, чутовна грешка закопа Ботев Пд
Нюкасъл брои 50 млн. паунда за играч на Ман Сити
Ясна е съдбата на селекционера на Ирак
Лудогорец със специално съобщение за легенда
Жалко! Радулов допусна обрат и е аут от Роухямптън
Гадание по кръга на Нострадамус
Дневен хороскоп за 25 август, вторник
Театър „София“ открива 60-ия си юбилеен сезон
Женски хороскоп за септември 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
Лекарският съюз: Професионалната отговорност не допуска компромис с имунизациите
Икономисти: След сравнително високата дефлация през юни цените отново тръгват нагоре
И с парно, и на ток сметките ще са по-високи тази зима
Експерт предупреждава за финансова криза: Признаците са невъзможни за пренебрегване
Дунав пресъхва, а Европа не действа
Защо случаите на аутизъм се увеличават?