След като премиерът Бойко Борисов поиска от неговите законотворци да замразят заплатите си на ниво от декември 2019 г., докато продължава извънредното положение, въпросът влезе набързо за обсъждане в пленарната зала.
Според Правилника за дейността на НС депутатите пoлyчaвaт пo тpи cpeднoмeceчни зaплaти в oбщecтвeния ceĸтop зa пocлeдния мeceц oт тpимeceчиeтo. Така от април възнагражденията им отново скачат и вече гонят 5000 лева.
Министър-председателят взима възнаграждение, което е с 55% над депутатското. Прибавя се и по 1% от тази сума всяка година стаж.
Най-висока номинална заплата в страната обаче взема президентът - сумата е равна на две депутатски заплати.
Според Десислава Атанасова от ГЕРБ намаляването на заплатите е необходима мярка във време на криза.
"НС като върховен законодателен орган е длъжно да предприеме такива мерки, които да покажат политическа и гражданска отговорност и съпричастност към хората. Хиляди вече са без работа или в принудителен отпуск", посочи тя.
От БСП пък иска заплатите на депутатите да бъдат намалени на нива от края на 43-ото Народно събрание, т. е. към януари 2017 г. и то трайно, а не само за времето на извънредното положение.
"За четвърти път БСП предлага намаляване на заплатите на депутатите в 44-ото НС. Сега с очакваната гневна реакция, в която хиляди останаха без работата, а депутатските заплати скачат, това се налага още повече", коментира соцдепутатът Крум Зарков.
Според него орязването на възнагражденията на народните избраници не би следвало да е просто антикризисна мярка, а следва да е трайно промяна за намаляване на бездната отделяща огромното мнозинство от хората, които получават под 1000 лева и техните народни представители, които взимат четири пъти повече.
"Няма сфера, в която заплатите да растат с такъв темп и заради това ние отдавна трябваше да дадем такъв пример. Никой няма нужда от тези повтарящи се на три месеца новини, които съобщават за скок на депутатските заплати", отсече той.
От "Воля" пък искат законотворците да се разписват срещу минимална заплата.
Пламен Христов обясни, че хиляди българи успяват да оцелеят със 610 лева, така че и депутатите трябва да покажат, че са способни да го направят.
От Обединени патриоти настояват докато сме в извънредно положение заплатите на депутатите да са наполовина.
"Хората наистина се дразнят от това, че заплатите ни се вдигат, формулата е сбъркана и трябва да се направи ново предложение как те да бъдат формирани. Преди две години внесохме проект, с който предложихме заплатите на депутатите да се индексират един път годишно с индекса на пенсиите. Това и досега не е влязло в зала", скочи той.
Борис Ячев от ОП пък предложи депутатите да работят без заплати.
Йордан Цонев от ДПС каза по време на дебатите, че съпартийците му застават зад предложението на ГЕРБ, защото в условия на криза този жест на съпричастност е нужен.
Той предложи спестените средства да бъдат внесени по сметка на МЗ за борба с коронавируса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ССБ: Петролният пазар беше най-силно повлияният от новинарските заглавия тази седмица
Напрежението расте: Иран свали американски самолети, един пилот е в неизвестност
Не просто купуване на неща: Защо "емоционалната икономика" в Китай е във възход
София, Бургас и Пловдив концентрират най-големия обем чуждестранни инвестиции сред общините
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Трагедия в Сливен: 14-годишно дете загина при пожар
"Олимпиакос" и Везенков стигнаха до върха в Евролигата след победа над АСВЕЛ
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Монтана оцени ЦСКА на 6 евро
Ливърпул здраво го закъса, Алисон е аут
Ивелин Попов ще става шеф, но не на Левски
В Добрич се канят за бой по Левски
ПСЖ крачи към поредната си титла във Франция
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Влак дерайлира край Трявна! Има пострадали
Трагедия в Сливен! Дете на 14 години загина при пожар
Дъждовно време на много места в страната днес
Авария оставя части от три варненски квартала без вода днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (4 април)
Виц на деня - 4 април
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век