Председателят на държавната агенция “Национална сигурност” ще се назначава с указ на президента по предложение на Министерски съвет за срок от 5 години.
Това решиха депутатите, като приеха на второ четене текстове от законопроекта за агенцията по сигурността.
Това бе и най-спорният текст по време на обсъждането в пленарна зала.
Според опозицията ако председателят се назначава по предложение на държавния глава, това означава, че се нарушава Конституцията.
За опазването на обществения ред и националната сигурност правомощия и отговорност има правителството. Това е правомощие, уредено в Конституцията, предоставяне на възможност президентът да назначава ръководителят на агенцията на практика е отнемане на правомощията на МС, обясни Атанас Атанасов от ДСБ.
Той посочи, че е логично Народното събрание да избира председателя на агенцията, защото осъществява парламентарен контрол върху дейността на правителството.
Вярно е, че не създаваме този закон за днешния президент, но днешният президент има още 4 години мандат, а той е сътрудник на Държавна сигурност с псевдоним Гоце. Той първо е Гоце и после е всичко останало, допълни Атанас Атанасов.
В новата агенция ще влязат сега действащите Агенция за финансово разузнаване, Военното контраразузнаване и Национална служба сигурност.
Агенцията ще има и двама заместник-председатели, чиито мандат също ще бъде петгодишен.
За председател и заместник-председатели на агенцията могат да бъдат назначавани лица, които имат само българско гражданство, имат висше образование с образователно-квалификационна степен "магистър" и притежават 10-годишен професионален стаж в службите за сигурност.
Председателят на държавната агенция "Национална сигурност" ще се подпомага от обща и специализирана администрация.
Специализираната администрация на агенцията включва четири главни дирекции - "Вътрешна сигурност", "Контраразузнаване", "Икономическа и финансова сигурност" и "Технически операции". Предвидени са и още четири дирекции - "Финансово разузнаване", "Инспекторат", "Информация и архив" и "Координация и информационно-аналитична дейност".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Нощувки за 6000 долара - Световното първенство по футбол предизвиква жилищна треска
Ванс е фаворит на републиканците за следваща номинация за президент
Пет са сигурните формации в следващия парламент, една е на чертата
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Централна прогноза
Иван Иванов грабна титлата в Тарагона след убедителен финал
Йордан Миленов: Ако София се разшири, може да се превърне в мегалополис
Древните нишки между Тракия и Египет: Боговете, които властваха от Нил до Хемус
Шефът на Барса изригна: Съдиите подпират Реал Мадрид
Мухамад от Малайзия ще надува свирката на България
От Гана се канят да треснат Германия
Гонзо със страхотен жест за бедстващи българи в Индонезия
Бомба от Испания: Юрген Клоп става треньор на Реал Мадрид
Атаката на Левски куца, нужна е промяна
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март - 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Дронове навлязоха във Финландия
Бум на случаите на варицела във Варна
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки