Без отряди с доброволци към полицията, но с паралелно НСО. Това предвиждат окончателно приетите от депутатите промени в Закона за МВР. Новото звено към МВР освен държавници, служители на МВР, НАП и агенция "Митници", ще охранява и опасни товари, ще се бори с тероризма, ще се следи и за масови безредици.
"Преди няколко месеца ви казах, че това ще се случи. За съжаление, МВР и специалните служби са заложници на политически игри, амбиции и скандали. Независимо, че това са деполитизирани служби - те участват в съревнованието" между различните политически сили за влияние в тях, преструктуриране или пък за закриване", каза акад. Румен Ралчев, велик приор на Ордена на тамплиерите в България, пред Bulgaria ON AIR.
Според него създаването на нова структура, която да дублира дейности, каквито НСО изпълнява, е огромен риск. Оказва се, че това е най-възрастната специална служба в страната ни, а на 12 септември ще отпразнува 141-годишнина.
"В повечето случаи стичам, че това, което е водещото, е сблъсъкът между президентството и Министерския съвет. Може би и желанието едно учреждение на НСО, която работи много добре, да бъде постепенно обезкървена, нейната функция да намалее и много по-лесно да бъде закрита. Има много големи рискове. За щастие, действащият закон на НЗО безалтернативно казваше кои задължително трябва да бъдат охранявани, а сега ще има избор", допълни акад. Ралчев.
Той посочи, че пробивът е бил направен много назад във времето със създаването на паралелни служби.
"Става много сложно. Подготовката на един оперативен работник в НСО е между 3 и 5 години, за да се осъзнае какво точно трябва да прави. Той отива на изпълнителско ниво и са му необходими още толкова, за да се изкачи в йерархията", каза още акад. Румен Ралчев и коментира, че има разлика в заплащането, то е в плюс на новите структури.
"Не знам дали ще фалираме държавата, но този начин на игра демотивира. Тук се говори как да се нареже, обезкърви и да се обезличи НСО. Такива опити се направиха с много служби", категоричен е академикът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Легитимна военна цел ли беше газопроводът "Северен поток"?
Тръмп и Путин попаднаха в капана на войните, които нито могат да спечелят, нито да загубят
Акция на седмицата: "Сирма Груп"
Си Дзинпин превърна петрола от слабост в геополитческо оръжие
Исландия отхвърли идеята за нови преговори за присъединяване към ЕС*
Истинското предизвикателство пред Панамския канал е водата, а не геополитиката
"В Германия едва оцеляваме": Пенсионери намират по-добър живот в село Лозен
НАП погна заведенията по морето: 350 нарушения и обороти, скочили до 300 пъти
Борисов: Илияна Йотова надигра всички политици
Обедна прогноза
Сушата притиска зърнопроизводителите, фермерите се надяват на по-добра реколта
Кирил Домусчиев взима ЦСКА!
Реал Мадрид – Малага
Селекция в ход! Новият сензационен шеф в Левски идва със списък за нови перли
Григор Димитров с много силни думи към Федерер
Официално приеха Федерер в Международната тенис зала на славата, той се просълзи
Официално! Леао подсили турски гранд
Защо семплите тоалети изглеждат скучни – и как лесно да ги направите по-стилни
Ябълков сладкиш с глазура за Симеоновден
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Седмичен списък за свеж рестарт за заети жени
Нумерологична прогноза за 30 август
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Земетресение с магнитуд 4,7 в Албания
Бойко Борисов: ГЕРБ повече няма да прави компромиси
Катастрофа затруднява движението по пътя София – Варна
Броят на загиналите при трагедията в Непал достигна 750 души
Пилот посочи какво се случва със самолетите, когато изгубят сигнал
Делян Добрев: ГЕРБ трябва да има своя кандидат за президент