Премиерът Бойко Борисов заяви, че евролидерите са излезли с позиция за преминаване към диалог и прекратяване на военните действия в Нагорни Карабах.
"Що се касае за Беларус сме категорични, че Европейската комисия трябва да се подготви с финансов и икономически план за демократичното развитие в страната“, отбеляза Бойко Борисов.Българският премиер посочи, че с колегите си от Съвета са осъдили отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални и настояват виновните да бъдат наказани.
Успяхме да намерим сравнително добър баланс, който от една страна да защити Гърция и Кипър, а от друга - да даде възможност до декември на Турция да предприеме действия за задълбочаване на сътрудничеството, а не да се отива на санкции, каза още той преди началото на втория ден от извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел.
Премиерът изрази благодарност за огромната работа по темата, свършена през последните седмици от канцлера Ангела Меркел и Германското председателство, от председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел.
Днешното заседание на Европейския съвет продължава с темата за търговските отношения с Китай и постигането на стратегическа автономност в рамките на единния пазар на ЕС особено в контекста на последиците от COVID-19.
"Продължавам да считам, че ние относно цялостното медицинско оборудване - включително ваксини, лекарства и болнично оборудване, трябва да бъдем автономни като ЕС от вноса от трети държави, още повече ако имаме по-трудни политически отношения с тях", обобщи Борисов.
Той изтъкна готовността на България да се включи със снабдяването на предпазни средства - облекла, маски, шлемове, респиратори, след като още в началото на пандемията страната ни успя да реорганизира индустрията си в тази посока.
Вижте още в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации