Предвид рязкото повишаване на броя на заболелите от коронавирус у нас, както и ръстът на смъртните случаи, от "Републиканци за България" настояват за незабавно свикване на Консултативен съвет за национална сигурност, за да се предприемат всички възможни мерки за борба с пандемията, обявиха от партията на Цветан Цветанов в позиция до медиите.
"Обществото ни не е наясно кога и как ситуацията може да бъде овладяна. Липсва план за действие, а държавните институции вървят след събитията, при това с голямо закъснение и при неясна отговорност. Расте политическото недоверие към кабинета, който няма нужната легитимност, за да предприеме и наложи крайно необходимите политики. Одобрените от управляващите половинчати мерки, се посрещат с недоверие и съпротива от обществото", смятат от Републиканция за България.Според тях в резултат на всичко това има лавинообразно разпространение на заразата, драстично увеличение на смъртните случаи, изнемогващи лекари и колабираща здравна система.
"При подобна тежка ситуация, държавническото поведение изисква интересите на гражданите да бъдат поставени над партийните", категорични са хората на Цветанов.
"Ако не посрещнем предизвикателството обединени, последиците от кризата ще бъдат катастрофални – много хора ще загубят живота си, а заедно със здравната система ще се сринат както икономиката, така и националната ни сигурност, която е в опасност. Цели сектори могат да се окажат в невъзможност да функционират поради критичен брой заболели лица", алармират от новата партия.
Според тях овладяването на пандемията не е възможно при участието само на няколко държавни институции. „То изисква обединените сили на обществото. За съжаление, конфронтацията между политическите сили и поляризацията сред гражданите не работят в тази посока. Изводът е един – всеки трябва да направи някакъв компромис в името на общото ни справяне с болестта“, посочват още от партият
В своята позиция политическа партия „Републиканци за България“ заявява, че ще работи за постигането на консенсус по национална стратегия за овладяване на пандемията.
"Съгласно българската демократична практика мястото за постигане на такъв важен консенсус е едно – Консултативен съвет по национална сигурност. Затова настояваме за неговото свикване незабавно. Експертите на "Републиканци за България" са готови с предложения за овладяването на пандемията, които ще представят. Ще подкрепим и всички работещи идеи на останалите политически сили. Призоваваме за бърза и отговорна реакция от институциите“, заявяват от партията на Цветан Цветанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай започна ключова космическа мисия в амбицията си да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Новият филм от "Междузвездни войни" направи един от най-слабите дебюти в боксофиса
Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
Нарастващите наеми в Милано карат дори хора на ръководни позиции да го сменят с Торино
Кадър на деня за 24 май
Как въздушните възглавници се превърнаха в хит сред автоджамбазите
Рецепти за протеинови закуски
Никола Цолов завърши четвърти в Гран При на Канада от Формула 2
Съборът "Нишка от корен" в Мюнстер обединява хиляди българи от различни държави
Проф. Темелкова посочи доходоносните професии и тези на бъдещето
Спортът по телевизията днес, 25 май
Мачовете по телевизията днес, 25 май
Жалко. Наказаха Никола с 10 секунди в Монреал
Нов удар от Кими! И в Канада италианецът бе над всички
Везенков най-накрая стигна до върха! Олимпиакос е шампион на Европа
Мондиал 1966: Родината на футбола грабна Световната титла
Дневен хороскоп за 25 май, понеделник
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кан
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Александър Везенков и Олимпиакос спечелиха баскетболната Евролига
Пет деца са припаднали по време на честването на 24 май в Русе
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
В ТУ–Варна наградиха медалистите от Националната олимпиада по математика
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка