България подпомага Република Северна Македония, като финансира безвъзмездно 7 проекта на стойност 579 789 лева по линия на официалната помощ за развитие и хуманитарна помощ чрез бюджета на МВнР.
Споразуменията по първите четири проекта на обща стойност 415 480 лева бяха подписани от посланика ни в Скопие Ангел Ангелов и бенефициентите на 15 декември 2020 г. Проектите засягат областта на здравеопазването, развитието на младежта и гражданското общество в Република Северна Македония, съобщиха от външното ни министерство.
Споразумения бяха сключени със Сдружение за лечение на деца „В моя свят“ от Скопие за изпълнението на два проекта: „Реконструкция и оборудване на Първия дневен център за младежи и възрастни с нарушения в аутистичния спектър в Република Северна Македония“ на стойност 234 700 лева и „Провеждане на лечение и сензорна терапия на деца с аутизъм, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (АДХД) и синдром на Аспергер от социално слаби семейства 2021 година“ на стойност 73 340 лв.
Другите два проекта, които целят да подпомогнат развитието на гражданското общество и младежта, са „Подкрепа за международен обмен на НПО“ на стойност 47 583 лв. и „Създаване на Център за развитие на детско и младежко творчество „Творителница“ на стойност 59 857 лв.
Тези проекти ще бъдат изпълнени съответно от Сдружение „Център за съвременни изследвания Охрид“ и Сдружение на граждани - академия за иновативно образование, кариера, изучаване на български език, култура, традиции и други интелектуални услуги „Здравей". Предстои подписването на още три споразумения.
Подписаните споразумения за проекти са в рамките на приетото по-рано този месец от Министерския съвет решение за отпускане на общо 2 560 812 лева безвъзмездна помощ за финансиране на проекти в Република Северна Македония, Република Сърбия, Република Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово, Украйна, Молдова, Грузия, Армения.
Изборът на проектите, извършен заедно със страните бенефициенти, е в съответствие със задачите на българската външна политика, сред които са укрепване европейската перспектива на държавите от Западните Балкани, стимулиране на социално-икономическото развитие на страните партньори.

Охлаждането е факт: Сделките с имоти спадат двуцифрено в големите области у нас без Пловдив
Бистра Бончева: Социалните предприятия са на ръба на оцеляването
МАЕ: Настоящата енергийна криза е по-тежка от тези през 1973, 1979 и 2022 г., взети заедно
Настроенията в германската автомобилна индустрия се влошават
Apple се сблъсква с технически проблеми по очаквания сгъваем iPhone
Хаосът във външната политика на ЕС подсказва, че е време за реформи
Обединеното кралство отказа виза на Кание Уест
Русия спря износа на петрол от "Шесхарис" след атака с дронове
Кризата отвъд Ормузкия проток: Либия като нов енергиен риск
Пророчеството на Божинов плаши ЦСКА преди Вечното дерби с Левски
Алкарас с експресна победа в Монте Карло
Неймар е бил подложен на специална процедура за Мондиал 2026
Бивол посочи кой негов опонент има най-здравата брадичка
ЦСКА играе еднотипно, балонът на Левски започва да изпуска въздух
Витиня назова фаворита на ПСЖ – Ливърпул
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Почина певицата Янка Рупкина
Делфинариумът във Варна прави безплатни представления за децата за Великден
Осъдиха варненец за фалшива шофьорска книжка
Осигуряват над 13 000 допълнителни места по влаковете за Великден
Община Варна организира „Дни на отворените врати в детските градини“
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Кантарджиев нарече безумства приказките за свързаност между ваксината срещу морбили и аутизъм
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд – веси
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето
Инструмент на НАСА за търсене на вода ще изследва Южния полюс на Луната
Екипажът на „Артемида II“ завърши историческо прелитане край Луната
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс