Доверявам се на експертизата на тези, които са посъветвали правителството да осигури по-голямо количество от ваксините на „АстраЗенека“ и „Оксфорд“. Това да се осигури подобен тип ваксина за България е експертно решение, не политическо, заяви Даниела Дариткава – председател на парламентарната група на ГЕРБ, пред bTV.
Тя коментира информацията, че препаратът на „АстраЗенека“ не е достатъчно ефективен, за да се достигне с него колективен имунитет, но България е поръчала най-голямо количество от него.
„Подкрепихме с ратификация договора, който ЕС сключи със страните производителки на ваксини и там се предвижда количествата да са съобразени с населението на отделните страни“, отбеляза още Даниела Дариткова. Тя обясни, че количествата ваксини са разпределени във времето.
„Аз вярвам, че ще постигнем такава степен на ваксиниране, каквато има и в останалите европейски страни“, каза тя.
Битката с коронавируса не може да бъде битка на една отделна страна, тази пандемия показва колко глобален и свързан е целия свят“, заяви Дариткова.
Според Даниела Дариткова решението да се върнат и големите ученици в клас ще бъде взето след внимателна преценка на актуалните показатели за заболеваемостта. „Това ще е решение отново на експертите – на Националния оперативен щаб и на ваксинационния щаб“, каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ.
„За първите седмици от връщането на малките ученици в училище нямаме значимо увеличаване на острите респираторни заболявания, не се отчита в практиката повишен поток на пациенти. Трябва да вървим към поетапно облекчаване на мерките срещу разпространяването на инфекцията“, категорична беше Даниела Дариткова.
„Ангажимент на президента по Конституция е да определи датата на изборите. Той направи така, че консултациите при него да ангажират до такава степен общественото мнение, че всички да си мислят, че датата на изборите е най-решаваща“, коментира Даниела Дариткова.
Беше полезно да се чуят здравните власти, планиране е трудно да се направи, но могат да се създадат протоколи, които да гарантират сигурност на участниците в изборния процес, смята тя.
Не мисля, че толкова скоро преди изборите трябва да се правят консултации как да се усъвършенства изборният процес. Ако имаше такова намерение, президентът можеше да ги проведе през октомври, когато разглеждахме промени в Изборния кодекс, но тогава той наложи вето“, посочи Даниела Дариткова.
Според нея гласуването трябва да се проведе по сега действащия Изборен кодекс, а предизвикателството е да се проведат избори в пандемия. Отговорихме на това предизвикателство като дадохме вариант за гласуване на карантинираните лица, посочи тя.
„Не толерираме личните нападки и конфронтацията в изборния процес. В такъв сложен за страната и света период се нуждаем от национално отговорно поведение. ГЕРБ ще представи своя програма и ще се бори за доверието на българските граждани“, заяви Даниела Дариткова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Фокусът върху Иран на срещата Тръмп-Си Дзинпин може да забави напредъка по други проблеми
Кадър на деня за 10 май
Румяна Бъчварова: Логично е да се мисли за номиниране на Андрей Гюров за президент
Armani може да раздели обявения за продажба дял от 15% между трима купувачи
Малджански: Идва световна криза, а ние не произвеждаме нищо, изнасяме само малоумие
"Спартак" (Вн) удари "Славия" и гледа по-уверено към оставането в Първа лига
Пускат в продажба билетите за финала за Купата между ЦСКА и "Локомотив" (Пд)
Обедна емисия
Финал за Купата: Утре пускат билетите за Локо - ЦСКА
Мащабно Велошествие стартира в София за Джирото
Хорхе Мартин с първа победа в MotoGP от 2024 година
Спартак удари Славия и изплува
Мач за престиж: Решиха кой ще свири Лудогорец - Левски
Трагедия в Барса часове преди Ел Класико!
Аплодисменти, смях и силни емоции посрещнаха „Огледалце, огледалце“ на премиерата в Театър ARTVENT
Half-moon маникюрът: Красив и различен (+Снимки)
Психолог Радостина Минина: Уязвими на стрес са хората, които трудно казват "не"
Задължителни ястия за 11 май
Тест: Изберете си рибка и вижте дали ще се изпълни желанието ви
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Управляващите внасят антикризисен пакет с мерки срещу високите цени
Спартак Варна победи Славия
58 евро достигна потребителската кошница за седмица
Тъжна вест! Почина директорът на кукления театър в Търговище
Пресякоха контрабанда на екзотични птици за стотици хиляди евро
Задържаха непълнолетни, стреляли по градски автобус
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus