Бившият служебен премиер Георги Близнашки коментира двудневната визита на европейския главен прокурор у нас. Лаура Кьовеши проведе разговори с министъра на правосъдието Янаки Стоилов, главния прокурор Иван Гешев и представители на ВСС.
"България и Румъния вървяха рамо до рамо в процеса на присъединяване, имаме сходни проблеми. Проблемите с правосъдието в Румъния са не по-малко от тези в България, така че съвсем естествено беше да дойде и да види какво се случва тук при нас. Тя успя да изненада доста от протестиращите, които настояват за оставката на главния прокурор. Това ѝ е до болка познато на нея, защото тя също така беше атакувана в Румъния. Поведението ѝ беше напълно нормално и естествено, поне за мен мога да кажа, че оправда всичките ми очаквания. България трябва да сътрудничи с Европейския съюз в сферата на правосъдието. С оглед на нейния опит в Румъния няма да се срещне с нещо, което не ѝ е познато у нас", посочи Близнашки в предаването "Опорни хора".
"Протестите срещу нея бяха много по-големи, даже тогава властите се обявиха срещу нея, така че нормално е тази жена да знае за какво става дума. Надявам се, че ще се наложи едно добро партньорство между нашата и европейската прокуратура. Те имат различни сфери на дейност, но са взаимно допълващи се, така че сътрудничеството е неизбежно", каза още той в студиото на Bulgaria ON AIR.
Номинираните за българските представители в Европейската прокуратура той коментира така:
Очевидно е, че тя има повишени изисквания, иска хора с доказан опит в професионалната кариера. Разбираемо, не е достатъчно просто да си навлязъл в една материя, очакването е, че ще изпратим солидни фигури, които ще могат самостоятелно да си вършат работата. Нека да се знае, че редица други държави до този момент не са изпратили нито един прокурор за европейската прокуратура. Така че това е един сериозен подбор, надявам се наистина да се намерят сериозни хора, качествени юристи, които да се присъединят към екипа на Кьовеши.
Близнашки взе отношение и по казуса със санкциите на САЩ по закона "Магнитски".
"Вече имах повод да изкажа своето несъгласие спрямо този закон. Той отговаря на едни представи, едни нагласи, които отново се възраждат с връщането на демократите във властта във Вашингтон. Една представа, че те могат да управляват целия свят, да се произнасят кои са добрите и лошите. Много е неприятно, че техният гняв в случая се стовари върху България. Макар че ние правихме всичко възможно да отклоним вниманието, да покажем желание за партньорство, за сътрудничество. Хвърлихме толкова милиони за американските самолети и е очевидно, че те си имат други цели. Тук имаме две теми, едната е официалната тема – борбата с корупцията, а неофициалната е геополитическото влияние, желанието България да бъде смачкана и да се превърне в една марионетна държава", заяви той.
Бившият служебен премиер вижда и нещо положително, което по думите му трябва да опитаме да използваме.
"Важно е да се разбере докъде ще се отиде. Дали са сериозни американците в своето желание или си преследват своите обичайни егоистични цели и интереси. На мен ми се иска да е първото, защото трябва да призная, че ние не се справихме. Много рано изгубихме контрол върху събитията, създаде се една олигархия. Нещата излязоха извън контрол, тези хора решиха, че така ще бъде завинаги и че те не дължат нищо на държавата. От тази гледна точка, американската намеса може да се окаже изключително полезна", смята той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Няма да спечелим надпреварата“: Предупрежденията за руската икономика струваха поста на икономист
Инфлационните страхове и високата доходност на облигациите помрачиха борсите в Европа
За новите лидери на Иран мирът е по-опасен от войната
САЩ и Китай са водещите пазари на центрове за данни в света
Промишленото производство в САЩ расте за втори пореден месец през юли
Централна емисия
3 зодии ще преминат важен тест от Вселената на 19 август 2026 г.
Централна емисия
Нови разкрития за принцеса Даяна: Брат ѝ Чарлз Спенсър издава книга
Светкавично! Изгонен от ЦСКА си намери нов отбор
Волейболен национал чака дете от секси филоложка + СНИМКИ
Ясно е наказанието на Иту, три клуба изгоряха с еднакви глоби
Илиана Раева избухна преди мача на Левски с АЕК
Огромна изненада около сделката за Ливърпул, клубът може да има нов собственик
Юве взе вратаря на Тотнъм по любопитна схема
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
4 зодии привличат изобилие до 10 септември 2026
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Тест: Три пеперуди разкриват каква енергия се задава към вас
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване
Опасна мода: Младежи карат в насрещното заради харесвания в социалните мрежи (ВИДЕО)
Арестуваха млад мъж с марихуана във Варна
Какво време ни очаква в сряда?
Три супер битки допълват бойната карта на SENSHI 33