Скандал в комисията по казуса "Росенец". Заседанието продължи близо три часа. Комисията е с председател Калоян Янков от "Демократична България", който заедно със съпартиеца и бивш общински съветник от Бургас Димитър Найденов извадиха скица на имотите в резиденцията на Доган.
На комисията не присъства кметът на Бургас Димитър Николов, който от свое име бе изпратил експерти от общинската администрация - Златина Георгиева, Чанка Коралска, зам.-кмет по строителството, Живко Димитров, директор дирекция общинска собственост.
Още в началото ДПС и "Демократична България" влязоха в спор.
"Нека, когато се изслушват в качеството си на държавни органи, всички колеги да са уведомени. Това дойде малко като изненада", заяви Хамид Хамид от ДПС.
"Поредната бизсмислена комисия с поредните безсмислени решения. Днес явно ще има интерпретации. Ние не знаем за какво са тук", посочи колегата му Рамадан Аталай.
Калоян Янков от ДБ беше категоричен: "Разбирам ви, че е безмислена. За нас има голямо значение. Този лесопарк и район е много значим за това какво се е случвало в държавата"
Беше поставен въпросът дали има и колко са незаконните постройки край "Росенец".
"Да, има констатирани незаконни обекти. Имаме двуетажна масивна сграда. До момента, в който не е получен сигнал, ние не извършваме такива проверки. Не разполагаме с ресурс. Ние сме реагирали веднага, щом е получен сигнал", отговори инж. Чанка Коралска, зам.-кмет на Община Бургас.
“Демократична България” настоя регионалното министерство да въведе ред на “Росенец”
Беше решено да бъдат поканени за изслушване представители на държавни институции - сред тях са министърът на вътрешните работи, шефът на НСО, областият управител на Бургас и всички документи от Агенцията по кадастъра. Временната комисия ще изисква редица документи от различни институции, сред които агенцията по кадастъра, ДНСК, МРРБ и министъра на транспорта, областният управител на град Бургас, както и документи, касаещи собствеността и промяната на градоустройствените планове.
В хода на работа на комисията ще се изискват и документи за имоти, част от които собственост фирмите “Хермес Солар” и “Стрейтлайн”. Документи от проверката, извършена от арх. Иван Нестеров, както и информация от МВР и НСО, както и доклада от ВАП и от агенцията по вписванията относно сделките с имоти в областта. Ще се изисква и информация за приватизацията на “Нефтохим”.
“На терена има 18 сгради и съоражения, от тях 4 имат разрешение за строеж, 1 има разрешение за ползване, всички останали нямат никаква документация. Как общината е допусналата строителството на много незаконни обекти?”, попита председателят на комисията Калоян Янков.
Има констатирани незаконни обекти, един от който е двуетажна масивна сграда, поясни Коралска. Тя е 1-ва категория, документите са изпратени в ДНСК и оттам няма обратна връзка. Това не е е обект в правомощията на общината, тъй като е 1-ва категория, а общината отговарят по закон за обекти 4-та и 5-та категория, каза още Коралска.
Димитър Найденов от ДБ попита дали Община Бургас е събирала през годините данъците за въпросните имоти след издадените Акт 14 и Акт 15, както и за кея.
„Улицата е била преградена в продължение на 6 години. Търсила ли си е Община Бургас за заеманата от „Хермес Солар“ общинска улица и ще помоля информацията да се предостави писмено по години“, каза Найденов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тайната на заплатите у нас засега остава
Рекордна глоба удари акциите на румънски банки след разследване на междубанковите лихви
Арменският премиер спечели трети мандат, избирателите подкрепиха завой към Запада
Главният секретар на МВР Георги Кандев напуска поста
България е сред страните с най-голям ръст на дълга в ЕС за 2025 г.
Спадът на заетостта във Великобритания се задълбочава
Откриха издирваната 13-годишна Адриана Недева от Варна
"Кошница с грижа": Продуктите с намалени цени и как реагират хората (ВИДЕО)
Цената на златото падна до най-ниското си ниво от март 2026 насам
До 20 години или доживотен затвор за задържаните след трагедията на "Челопешко шосе"?
4-ма души са ранени след верижна катастрофа между Слънчев бряг и Бургас
Изненада. Мерцедес няма най-добрият двигател във Формула 1
Искат се! Левски и ЦСКА "работят" за Вечно дерби в първи кръг!
Притиснати до стената: Дилема принуждава ЦСКА да продава?
Германско ренде реши дали напуска Реал Мадрид
Сделка за милиони! Славия продава Балов на европейски шампион
Христо Стоичков представя авторски спектакъл
4 редки знака за депресия
„Хайде да хапна нещо, веднъж се живее“ – това мислене води до свръхприем на калории
Жълта феерия в летния маникюр (+Снимки)
Лесен трик, с който доматите ще раждат два пъти повече
Звезда от Game of Thrones идва в България за Aniventure Comic Con
Какви дънки да носите според фигурата? Ето какво препоръчват стилистите
Кандев напуска МВР: Да избирам между поста и принципите си е невъзможно
Хороскоп за 9 юни 2026
Щастлива развръзка! Полицията във Варна откри издирваното 13-годишно момиче
Съдът във Варна даде 15 години затвор на двама братя заради убийство
Полицията във Варна издирва 13-годишната Адриана
БНТ се среща с кметовете на Варна, Софиоя, Бургас и Пловдив за домакинството на "Евровизия"
Самолетът X-59 на НАСА премина звуковата бариера: Какво означава това за авиацията
Телескопът „Джеймс Уеб“ надникна зад мъглявината Орион
НАСА обмисля мисия за удължаване живота на телескопа „Хъбъл“ до 2040 г.
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната