Повече от два часа депутатите в парламента спорят за актуализацията на пенсиите.
В ябълката на раздора се превърна датата, от която парите на възрастните хора да бъдат актуализирани - от 1 октомври или от 25 декември. Все още не са гласувани и сроковете за изплащането на Covid добавката от 120 лева, както и от кога влиза в сила размерът на минималната и максимална пенсия.
От ГЕРБ промениха позицията си и поискаха, освен добавката от 120 лева, актуализиране на пенсиите от 1 октомври, а не от 25 декември, каквото предложение вчера гласуваха от Бюджетната комисия на извънредно заседание.
Александър Ненков от ГЕРБ обвини в лицемерие финансовия министър Асен Василев, който в актуализирания бюджет е заложил актуализация от 1 октомври, а вчера се отметнал с датата - 25 декември."Ваша е отговорността, поемете си я, от 1 октомври нека пенсионерите да получат своето очаквано актуализиране, а не това, което правите в момента, това е много лицемерно. Вие го правите от края на годината, когато най-вероятно ще има друго правителство, господин Василев. Това е истината".
От БСП също настояха освен за добавки, и за увеличаване на минималната и максималната пенсия и преизчисляване на всички пенсии от 1 октомври.
"Сега с процедурни хватки и пренаписано от бюджетна комисия предложение се иска да се лишат пенсионерите с минимална пенсия от едни 490 лв., да им се даде 70 лв. по-малко и да не им се преизчислят пенсиите", заяви народният представител от парламентарната група на "БСП за България" Георги Гьоков.
Той обясни, че ако датата бъде променена от 1 октомври на 25 декември, преизчисляването на пенсиите ще бъде само за 5 дни, а с приемането на бюджета за следващата година може да се реши да няма преизчисление.
От своя страна Стоян Мирчев се обърна към Любомир Каримански, председател на Комисията по бюджет и финанси и депутат от "Има такъв народ": "Вие казахте, че правилното решение е актуализация на пенсиите, но сега с Вашето предложение на практика се отказвате от актуализацията на пенсиите. Вие сега отстъпвате от Вашите позиции, за сметка на предложението на ДПС. Но и това си има своето обяснение – може би, защото Вие сте топлата връзка между ДПС и "Има такъв народ", заяви Мирчев.
"Много ми е интересно да ми обясните какво г-н Филип Станев от ИТН Ви каза като дойде да Ви шушука – "Цонев, вдигни си телефончето". Защото това е истинското задкулисие в България и това ще развали пенсиите на българите", обърна се Мирчев към депутата от ДПС Йордан Цонев.
Дебатите продължават.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Тестове на тол системата, възможни са проблеми с винетките
Рецепта от тефтера на баба: Понички с извара за закуска
Традиции и забрани за празника на 31 март
Времето във вторник: Валежи и температури до 13 градуса
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
ОФИЦИАЛНО: Бивол се завръща!
Фабрицио Романо обяви голяма новина за Манчестър Сити
Ясно е бъдещето на Хари Магуайър
Чехия търси участие на първи Мондиал от 2006 г., предстои решителен сблъсък с Дания в Прага
Реал Мадрид готви ударна селекция
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята